Hartley 2 - Një kometë ndryshe nga të tjerat - Astronomi

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Hartley 2 - Një kometë ndryshe nga të tjerat

Hartley 2 - Një kometë ndryshe nga të tjerat

· 1 · 469

  • Postime: 28220
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 05-11-2010, 09:45:17
Ka qenë takimi më nga afër i të gjitha kohërave me një kometë dhe ka ndodhur rreth 15 milionë kilometra nga Toka.

Sonda e NASA-s, Deep Impact, e madhe sa një automobil, nuk ka humbur takimin me Hartley 2, duke iu afruar në një distancë deri në 700 kilometër nga bërthama e shkëmbit të akullt.

Sonda ka arritur të dërgojë në Tokë imazhe që, sipas ekspertëve, nuk janë parë ndonjëherë deri tani.

Temat e fundit