Hena eshte krijuar nga shperthimi nuklear ne toke?! - Astronomi

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Hena eshte krijuar nga shperthimi nuklear ne toke?!

Hena eshte krijuar nga shperthimi nuklear ne toke?!

· 1 · 2393

  • Postime: 18274
  • Karma: +727/-523
  • Gjinia: Femer

ne: 18-02-2010, 09:23:50
Hena, sateliti i vetem natyror i planetit tone, shpesh here ka ngjallur kureshtjen per menyren e krijimit.
Shume shkencetare jane munduar t’i japin pergjigje kesaj pyetjeje, por ende nuk ka asnje hipoteze te bazuar mbi fakte te sakta. Dy shkencetare te Universitetit te Western Cape ne Afriken e Jugut dhe te Universitetit te Amsterdamit, hedhin ne treg nje hipoteze revolucionare ne revisten “Earth Moon and Planets International Journal of Solar System Science”.

Sipas tyre, Hena eshte krijuar pas nje shperthimi me permasa nukleare. Deri tani, hipotezat me te besueshme jane kater. E para mbeshtet idene se Hena eshte krijuar ne nje zone jashte sistemit diellor dhe me pas eshte terhequr nga fuqia gravidacionale e Tokes. Hipoteza e dyte thote se Toka dhe Hena jane krijuar te ndara dhe kane te njejten prejardhje. Sipas hipotezes se trete, Hena eshte ndare nga Toka si pasoje e forcave centrifugale.

Teoria me e besueshme eshte e katerta, sipas se ciles, nje trup gjigand qiellor sa permasat e Marsit, eshte perplasur me Token, duke u krijuar Hena. Studimi me i fundit i shkencetareve Meijer e van Westrenen bazohet pikerisht ne teorine e katert.

Ata jane te bindur se Toka e hershme ishte nje planet ne levizje te shpejte, ku forcat centrifugale ishin me inferiore se ato gravidacionale dhe ne kete menyre, nje pjese e madhe e planetit eshte shkeputur nga zona ekuatoriale. Shperthimi eshte shkaktuar nga perqendrimi i larte i uranit prane siperfaqes se Tokes.   


TCH

Temat e fundit