Imazhe nga Dielli, NASA realizon pamje tridimensionale ! - Astronomi

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Imazhe nga Dielli, NASA realizon pamje tridimensionale !

Imazhe nga Dielli, NASA realizon pamje tridimensionale !

· 4 · 2213

 • Postime: 27109
 • Karma: +11/-5
 • Gjinia: Mashkull

ne: 24-04-2007, 23:53:09
Nasa ka shperndare imazhet e para tredimensionale te diellit si kurre me pare te realizuara fale dy sondave binjake te misionit stereo te leshuara tetorin qe kaloi dhe qe filmojne yllin nga cdo kend. Me size te ngjyrosura efekti 3 dimensional duket akoma edhe me mire.Shkencetaret e entit hapesinor amerikan shpjegojne: “Duke shkuar per ne hapesire mund te vezhgojme direkt kuroren duke perdorur driten ultravjollce dhe jo driten direkte. Struktura qe mund te shohim ketu eshte krijuar nga kampe manjetike

Fotografite lejojne qe te kuptohet me mire fenomeni i stuhive diellore qe pervecse perbejne nje rrezik per astronautet mund te shqetesojne shperndarjen e energjise elektrike ne toke.

 • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#1 ne: 09-05-2007, 12:28:48
Ja dhe nje foto tjeter

 • Postime: 1
 • Karma: +0/-0

#2 ne: 08-12-2007, 22:26:48
toka ?

 • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#3 ne: 10-12-2007, 20:56:29
toka ?
Behet fjale per diellin.

Temat e fundit