Indi, zbulohen bakterie te panjohura nga shkenca - Astronomi

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Indi, zbulohen bakterie te panjohura nga shkenca

Indi, zbulohen bakterie te panjohura nga shkenca

· 1 · 725

  • Postime: 27290
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 18-03-2009, 00:03:28
Indi, zbulohen bakterie te panjohura nga shkenca

Bakterie te panjohura deri me sot nga shkenca jane gjetur rreth 40 km nga planeti Toke.Zbulimin e ka bere nje top aerostatik i Indian Space Research Organization dhe bakteriet jane quajtur Bacillus Isronensis, Bacillus Aryabhata e Janibacter Hoylei. Topi aereostatik me peshe 459 kilograme u leshua nga baza e Hyderabad ne jug te Indise per te mbledhur kampione ne lartesite nga 20-41 km prej siperfaqes se Tokes.

Sipas kerkuesve, nje prej tezave mund te jete se bakteriet mund te jene leshuar ne ambient mijera vjet me pare nga aktivitetet vullkanike te Tokes, duke u pershtatur edhe ne kete latresi ku ativiteti i rrezeve ultraviolet eshte i larte.

Por ajo qe ngjall me shume interes eshte pista se prejardhja e bakterieve mund te jete nga objektet e paidentifikuara fluturuese ose alienet, gje te cilen e besojne shume pak vete ne ekpinin e studimit.
/TCH/

Temat e fundit