Jupiteri - planeti Jupiter - Astronomi

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Jupiteri - planeti Jupiter

Jupiteri - planeti Jupiter

· 5 · 2743

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

ne: 13-05-2010, 19:45:36
 

Planeti më i madh i sistemit tonë diellor, Jupiteri, ka mahnitur atsronomët dhe studiuesit pasi me kalimin e kohës ka humbur një shirit, karakteristikë identifikuese e këtij planeti.


Jupiteri përbëhej nga dy shirita të errëta me ngjyrë kafe poshtë dhe sipër zonës ekuatoriale, por tashmë vetëm shiriti verior është i dukshëm.

Fotot janë marrë në datën 9 maj nga një astronom amator, i cili i ka publikuar në internet. Ndërkohë, shkencëtarët nuk dinë të japin ende një shpjegim pse ka ndodhur kjo. Një prej hipotezave të hedhura nga NASA është ajo e mbivendosjes së shtresave të reve sipër planetit.

Jupiteri ka një diametër 143 mijë km dhe është një prej objekteve më ndricues në qiellin që ne shikojmë. Pamjet e fundit të marra në fund të vitit 2009, tregonin qartë shiritin kaf në pjesën jugore.  Top Channel
« Editimi i fundit: 20-10-2020, 11:53:01 nga M A X »

 • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#1 ne: 05-06-2010, 13:11:18
Nje astronom amatar, australian ka ber te ditur te enjten e kaluar, se Jupiteri eshte goditur nga nje rrufe.Planeti i zjarrte  per dy sekonda u be i dukeshem dhe shume i shndritshem
Amatori Wesley eshte i njohur edhe me pare. Ne vitin e kaluar ai vuri re nje njolle ne polin jugor te Jupiterit, ku mendohet te kete qene nje gjuajtje asteroidi.

P.s
me 1994 jupiteri eshte goditur nga kometa Shoemaker-Levy 9 (D/1993 F2)

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 17-11-2011, 14:57:53
Nën hënën e Jupiterit ka një oqean

Shkëncëtarët kanë gjetur provën më të mirë që nën sipërfaqen e një prej satelitëve të Jupiterit shtrihen sipërfaqe të mëdha me ujë, lajmëroi ditën e mërkurë një revistë shkencore.

Hëna e quajtur Europa ka ngjallur gjithmonë interesim shkencor, pasi është e mbulluar nga një sipërfaqe akulli disa kilometra të trashë. Megjithatë, në fotografimet e fundit të bëra mbi hënën janë zbuluar disa vija të formuara në akull, që duket se është avull që del në sipërfaqe, si rrjedhojë e ngrohjes së brendshme të trupit qiellor.

Zbulimi i bërë nga fotografimi nga sateliti e shndërron Europën në trupin kryesor qiellor të dyshuar për ekzistencën e jetës brenda sistemit tonë diellor, pasi uji është elementi kyç për ekzistencën e saj.

Nga modelet e forcave magnetike dhe imazhet e sipërfaqes, shkencëtarët kanë dyshuar prej koëhsh se në brendësinë e hënës së Jupiterit, nën 10-30 kilometra akull, mund të ndodhet një oqean gjigant, i cili nga ana e tij duhet të jetë 160 kilometra i thellë.

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 29-11-2020, 23:26:59
Pamje te planetit Jupiter te marra nga teleskopi Hubble me 25 gusht 2020.
 

 

 

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 30-11-2020, 11:14:33
Jupiteri dhe ne nga henat e tij.
 

Temat e fundit