Keshtu duket siperfaqja e diellit - Astronomi

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Keshtu duket siperfaqja e diellit

Keshtu duket siperfaqja e diellit

· 2 · 557

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 02-02-2020, 14:30:24
 

Shkencetaret kane arritur t'i bejne siperfaqes se diellit fotografi te detajuara si kurre me pare me ane te nje tipi te ri teleskopi i ndertuar enkas per te vrojtuar yllin tone. Ky teleskop i quajtur Daniel K. Inouye Solar Telescope (DKIST) eshte vendosur ne Maui te Hawaii-t per llogari te "National Science Foundation" te SHBA, ka arritur te marre keto imazhe nga dielli, duke i dhene shkencetareve dhe studiuesve mundesi te tjera per te mesuar me shume rreth tij.

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 30-11-2020, 00:42:30
Këto janë te ashtuquajturat Shpërthime Diellore dhe jane rezultat i energjisë magnetike te grumbulluar ne atmosferen e tij.
 

Temat e fundit