Post reply

×

Post reply

Emri:
Email:

Verifikimi:
Flamuri yne ka ngjyre?:

Permbledhje

Postuar nga: M A X
« ne: 30-11-2020, 00:42:30 »

Këto janë te ashtuquajturat Shpërthime Diellore dhe jane rezultat i energjisë magnetike te grumbulluar ne atmosferen e tij.
 
Postuar nga: M A X
« ne: 02-02-2020, 14:30:24 »

 

Shkencetaret kane arritur t'i bejne siperfaqes se diellit fotografi te detajuara si kurre me pare me ane te nje tipi te ri teleskopi i ndertuar enkas per te vrojtuar yllin tone. Ky teleskop i quajtur Daniel K. Inouye Solar Telescope (DKIST) eshte vendosur ne Maui te Hawaii-t per llogari te "National Science Foundation" te SHBA, ka arritur te marre keto imazhe nga dielli, duke i dhene shkencetareve dhe studiuesve mundesi te tjera per te mesuar me shume rreth tij.