Komete mbi qiellin e Evropes Qendrore! - Astronomi

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Komete mbi qiellin e Evropes Qendrore!

Komete mbi qiellin e Evropes Qendrore!

· 2 · 1355

  • Postime: 7083
  • Karma: +35/-6
  • Gjinia: Femer

ne: 11-01-2007, 22:22:24
Kometa e quajtur "McNaughty 2006 P1" eshte zbuluar gushtin e vitit te kaluar nga australiani David McNaught, prej te cilit mori dhe emrin.

Momentalisht kometa ndodhet mbi qiellin e Evropes Qendrore dhe shihet me sy te lire. Ne mengjesin e sotem eshte pare ne drejtimin lindor rreth ores shtate. Ne mbremje eshte pare serish me sy te lire ne drejtimin jugperendimor rreth ores 17:00.

Mendohet se ne daten 15 janar trupi qiellor do i afrohet shume tokes.

  • Postime: 7083
  • Karma: +35/-6
  • Gjinia: Femer

#1 ne: 29-10-2007, 17:03:07
Kjo komete e cila ndodhet ne yjesine Perseus,i ka befasuar  kohët e fundit te gjithë astronomet ne mbarë botën.
Kometa ne fjale kohët e fundit po ndriçon ne hapësirën e erret rreth 100 000 here me shumë se normalja dhe duket e si një yll fix. Eksaktesisht kjo ndicueshmeri është shfaqur te merkuren e javës se kaluar.
Studjuesit mendojmë se ky fenomen ka ndodhurpasi mund te jetë zberthyer berthama e kometes

Kometa Holmers është zbuluar me 1892 nga britaniku Edwin Holmes. Kjo komete ploteson rrotullimin rreth diellit për 7 vjet.

Temat e fundit