Kush e vë në lëvizje sistemin diellor? - Astronomi

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Kush e vë në lëvizje sistemin diellor?

Kush e vë në lëvizje sistemin diellor?

· 1 · 489

  • Postime: 27109
  • Karma: +11/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 30-03-2011, 00:15:33
Çdo trup qiellor ushtron një forcë rëndese që varet nga përmasat e tij. Dielli, me gjithë përmasat që ka i mban planetët në orbita të fiksuara, duke kundërpeshuar shtyrjen e tyre për kah jashtë, domethënë ushtron një forcë centripete që i mban planetët në lëvizje rrotulluese rreth vetes.Ndërkohë disa planetë mbajnë përqark vetes satelitë natyrorë (Hëna) ose artificialë (të dërguar nga njeriu). Drejtpeshimi i sistemit diellor i detyrohet ligjit të rëndesës universale, sipas së cilës dy trupa të çfarëdollojshëm tërhiqen në mënyrë të ndërsjellë me një fuqi që varet nga masa dhe largësia mes tyre.

Temat e fundit