Lajmi i fundit nga Astronomia! - Astronomi

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Lajmi i fundit nga Astronomia!

Lajmi i fundit nga Astronomia!

· 74 · 27273

 • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

ne: 19-04-2006, 16:46:35
Kerkimi i formave jetësore jashtë tokësore do të fitoje një rrjet te fuqishem.
Observatori astronomik ne Universitetin e Harvardit ka filluar projektin e ri për te krijuar teleskopin  e pare optik ne kerkim te alieneve. Ideja lindi nga hipoteza e avancuar e disa eksperteve, sipas te cileve alienet perdorin rreze drite per te komunikuar me njeri-tjetrin.

 • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#1 ne: 31-08-2006, 20:15:12
Ne hapesiren e madhe nderplanetare pervec trupave qiellore ndodhet dhe "Materia Zeze"  

 • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#2 ne: 06-09-2006, 18:14:37
Para disa javesh eshte bere e ditur se Plutoni nuk do te klasifikohet me si planet!

 • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#3 ne: 12-09-2006, 18:26:45
Dje arriti ne stacionin hapesinore nderkombetare anija kozmike Atlantis. Dy astonaut kane bere dalje ne hapesire per te instaliuar disa module si dhe nje antene te dyte diellore.

 • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#4 ne: 13-11-2006, 13:54:35
Astronomet e Nasas, me anë te teleskopit gjigand "Spitzer" kanë arritur te shohen një pamje te mrekulluesme reje yjore te Orionit.
Pamja tregon tufa te kuqe gazrash karboni, dhe vorbulla te gjelberta te perbera nga hidrogjen dhe squfur.

Ne qendër te rese ndodhen katër yje gjigand, secili prej tyre  ndriçon 100 000 herë me shumë se Dielli.

 • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#5 ne: 17-11-2006, 13:18:00
Studiuesit amerikane po planifikojne te ndertojne një cader për te mbrojtur tokën. Kjo do të jetë zgjidhja e problemit te depertimit te rrezeve te forta te dembshme mbi toke.

Shkencetari dhe profesori Roger Angel ka projektuar skemen e meposhtme. Ajo eshte e perbere nga 6 pasqyra, ne te cilat do të reflektohet rrezet e diellit duke iu larguar kështu tokes. • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#6 ne: 05-12-2006, 17:48:56
Rreth 100 ekspert te hapsires, kanë vendosur qe te ndertojne një stacion të ri hapsinor ne Hene.
Stacioni parashikohet te perfundoje ne vitin 2024.


 • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#7 ne: 29-12-2006, 18:47:25
Sateliti "corot" nis kerkimet për  një toke te dytë ne hapësirën e pafund.

 • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#8 ne: 09-01-2007, 20:40:15
Ditën e premte zbriti sërish ne toke anija kozmike "Discovery"

 • Postime: 1753
 • Karma: +10/-4
 • Gjinia: Femer

#9 ne: 09-01-2007, 21:20:14
Liqene ne Henen Titan

Nje analize e detajuar nga observimet e sondes Cassini, ka bindur shkencetaret se hena e Saturnit, Titani, ka liqene me metan te lengshem.
Observimet e fundit te pasazhes se sondes Cassini ,tregojne me shume se 75 njolla ne pjesen veriore te henes Titan. Njollat kane nje madhesi prej 3-70 km.

 • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#10 ne: 30-01-2007, 20:15:26
Suedia do te  ndertoj ne Kiruna nje aeroport per udhetime turistike ne hapesire.  Udhetimet fillojne ne 2012. Madje rreth 100 bileta jane shitur.

 • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#11 ne: 02-02-2007, 18:16:48
NASA ka menduar se kete vite do te zgjeroje akoma me shume stacionin  nderkombetar hapsinor ISS

 • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#12 ne: 07-02-2007, 21:13:13
Astronautja Sunita Williams ka arritur nje rekord per punen e saj te gjate rreth 23 ore, e lire ne hapesire.

 • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#13 ne: 19-02-2007, 21:35:54
Koichi Wakata eshte i pari astronaut japonez qe ka kaluar kohe te gjate ne stacionin nderkombetar hapesinor ISS, si "mik".
Detyra e tij ne hapesiresi shkencore, pra ai ne hapesire nuk ka ndenjuar aq gjate per te experimentuar hapesiren..por thjesht per te gatuar makarona per astronautet.

 • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#14 ne: 24-02-2007, 14:48:14
Astronautet kane menduar te ndertojne nje satelit qe te shkaterroje uragane te medhenj.

 • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#15 ne: 27-02-2007, 19:52:02
Me 3 - 4 Mars Hena do te shfaqet e plote dhe teper qarte.

 • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#16 ne: 13-03-2007, 12:56:57
Nje anije kozmike me astonaut gjermane do te ulet ne Hene ne 2013.

 • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#17 ne: 17-03-2007, 12:03:39
Ne polin jugor te planetit te kuq, Marsit është zbuluar një det prej akulli.

 • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#18 ne: 09-05-2007, 12:38:33
astronomet kane verujtur ne hapesire shperthimin me te shndritshem te nje mase yjesh.
Ja dhe foto.

 • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#19 ne: 12-05-2007, 12:23:16
I quajtuar "HD 149026b")
Ne siperfaqen e tij zoteron një nxehtesi prej 2027°

Ky Planet është 260 vjet drite larg nga toka.


 • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#20 ne: 18-05-2007, 03:34:29
Ne hapësirën e madhe nderplanetare përveç trupave qiellore ndodhet dhe "Materia Zezë"   


Për te vazhduar informacionin...

Teleskopi hapesinor "Hubble" ka trasmetuar një nga "faktet" me te forta qe vertetojne ekzistencën e "materies se zese". Ne sfondin e dërguar materia e zeze ka formuar një unaze.

Kjo unaze gjendet ne nje largesi prej 5 miliard vjet-drite nga Toka.

 • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#21 ne: 04-06-2007, 19:39:13
Anija kozmike "Atlantis" niset me 8 qershor per ne stacionin nderhapsinor ISS.

 • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#22 ne: 09-06-2007, 18:47:32
Astronomet kanadez, me ndihmen e Hubble kane arritur te zbulojne yllin me te rende. Masa e tij mendohet te jete rreth 114-fishi i mases se diellit.
Ky yll ndodhet ne nje large prej 20 000 vjet drite, nga dielli.

 • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#23 ne: 14-06-2007, 13:32:37
 Dy austronautet e "Atlantis" kane perfunduar te marten shetitjen e pare ne hapesire. Kjo anije do te qendroje edhe dy dite tjera, jashte planit, per te riparuar nje defekt te vogel ne mbulesen e anijes kozmike.
Jim Reilly dhe John Olivas jane astronautet e "Atlantis"

 • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#24 ne: 29-06-2007, 20:01:40
NASA ka derguar Mars-Roboter "Opportunity" ne Mars, per te vezbuluar gjurmu ne nje "te care" te Te Marsit.

Temat e fundit