Mrekullite e Hapesires - Astronomi

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Mrekullite e Hapesires

Mrekullite e Hapesires

· 34 · 1084

 • Postime: 27954
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

ne: 04-05-2020, 10:26:07
Mrekullite e hapesires pare nga teleskopi Hubble. Shikoni videon ne postimin e dyte.
 
« Editimi i fundit: 05-05-2020, 23:06:10 nga M A X »

 • Postime: 27954
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 05-05-2020, 23:05:48

 • Postime: 27954
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 29-05-2020, 14:52:06
Foto te marra nga teleskopi Hubble
 
 


 

 • Postime: 27954
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 18-08-2020, 22:32:44
Foto fenomenale nga kozmosi
 

 

 

 
 


 

 • Postime: 27954
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 18-08-2020, 22:33:49
 

 

 

 

 • Postime: 27954
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 18-08-2020, 22:35:53
 

 

 

 • Postime: 27954
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#6 ne: 18-08-2020, 22:36:40
 

 

 

 • Postime: 27954
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#7 ne: 18-08-2020, 22:37:57
Foto nga siperfaqja diellit
 

 

 

 • Postime: 27954
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#8 ne: 18-08-2020, 22:41:13
 

 

 

 
 

 • Postime: 24484
 • Karma: +0/-0

#9 ne: 09-11-2020, 23:51:03
 

 • Postime: 27954
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#10 ne: 29-11-2020, 23:54:51
Pamje nga Hena e Tokes. Hena është rreth 60 milione vite me e re se pjesa tjeter e sistemit diellor.
 

 • Postime: 27954
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#11 ne: 29-11-2020, 23:57:55
NGC 2170 është nje mjegullnajë qe ndodhet rreth 1700 vite-drite larg nga Toka.

 • Postime: 27954
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#12 ne: 30-11-2020, 00:01:50
Kjo quhet mjegullnaja "Fecka e Elefantit" sepse i përngjan asaj. Mjegullnaja në fjalë gjendet ne yjesine e Cefeus.
 

 • Postime: 27954
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#13 ne: 30-11-2020, 00:04:45
Mjegullnaja "Kafkë" ndodhet ne yjesinë Monoceros, ose te quajtur ndryshe dhe yjësia Njëbrirëshit.
 

 • Postime: 27954
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#14 ne: 30-11-2020, 00:06:55
Mjegullnaja Unazë. Kjo eshte nje nga te ashtuquajturat Mjegullnaja Planetare. Keto jane nder objektet me te bukura ne gjithësi.
 

 • Postime: 27954
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#15 ne: 30-11-2020, 00:12:13
Kjo quhet galaksia Sombrero, sepse ka pikerisht formen e kapeleve tipike meksikane. Eshte nje nga galaktikat me te vecanta qe mund te vrojtohen nga Toka.
 

 • Postime: 27954
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#16 ne: 30-11-2020, 00:14:49
Mjegullnaja "Trifid" gjendet ne yjësinë e Shigjetarit dhe ndodhet rreth 5200 vite-drite larg nga Toka.
 

 • Postime: 27954
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#17 ne: 30-11-2020, 00:20:22
5395-ngc 5395 (Heron) jane galaktika te dyfishta, sepse perbehen nga dy galaktika te lidhura me njëra-tjetrën. Keto galaktika ndodhen ne yjesine Canes Venatici dhe jane rreth 160 milione vite-drite larg nga Toka.
 

 • Postime: 27954
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#18 ne: 30-11-2020, 00:24:45
Mjegullnaja Shqiponjë, e quajtur edhe Messier-16, eshte nje nga objektet me fantastike qe mund te vrojtohen me teleskop. Eshte nje strukture aktive, ku ende formohen yje te rinj. Ne kete mjegullnajë gjenden dhe te ashtuquajturit Kollona te Krijimit.
 

Kjo mëposhtë është nje kollone ne kete mjegullnajë. Ka nje gjatesi prej 9.5 vite-drite, ose 90 trilion kilometra.
 

 • Postime: 27954
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#19 ne: 30-11-2020, 00:28:24
Mjegullnaja Cone ne yjesine Monoceros. Nje tjeter rajon aktiv ku vazhdimisht lindin yje te rinj.
 

 • Postime: 27954
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#20 ne: 30-11-2020, 00:29:50
Mjegullnaja "Spageti".
 

 • Postime: 27954
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#21 ne: 30-11-2020, 00:30:59
Galaktika Spirale NGC 1512.
 

 • Postime: 27954
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#22 ne: 30-11-2020, 00:35:50
Mjegullnaja Kalamar (ou4) ndodhet rreth 2300 vite-drite larg nga Toka.
 

 • Postime: 27954
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#23 ne: 30-11-2020, 00:38:01
Helmeta e Tor-it ose e quajtur ndryshe dhe NGC 2359.
 

 • Postime: 27954
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#24 ne: 30-11-2020, 00:39:09
Galaktika NGC 3628.
 

Temat e fundit