NASA: Kemi zbuluar ujë në Hënë - Astronomi

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

NASA: Kemi zbuluar ujë në Hënë

NASA: Kemi zbuluar ujë në Hënë

· 2 · 678

  • Postime: 27979
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 26-10-2010, 22:18:00
NASA, me anë të një bombardimi të kryer vitin e kaluar në Hënë, ka zbuluar disa lëndë kimike të çuditshme në satelitin e Tokës.
Sipas një studimi të publikuar nga revista “Science”, raketa e përdorur nga NASA ka zbuluar me qindra kg ujë, argjend, zhivë dhe lëndë kimike të tjera të pabesueshme.

“Science” thotë se gjatë këtij eksperimenti janë zbuluar shumë lëndë befasuese si ujë, monoksid karboni, amoniak, metale me ngjyrë argjendi, etj.

Peter Schultz nga dega e gjeologjisë në Universitetin Broën u shpreh lidhur me kraterin Cabeus në Hënë: “Ky vend është si një arkë thesari e elementeve të pazbuluara”. Lajmifundit.com

  • Postime: 29
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 27-10-2010, 15:31:33
nuk ka nevoj per bombardime , me ane te sateliteve mund te dihet perberja,, por shperthimi ka qene i nevojshem per te pasur fakte (me qene i sigurt afro 100% )
uje te ngrire ka qdokund ne univers , , ne mars , etjj
kete zbulim e kane bere sikur un kisha thene se  3 eshte numer natyror ,,, , pra nuk eshte zbulim epokal .... veq shume bukur qe po i testojne raketat e tyre ne hene , kjo ka me shume karakter ushtarak se shkencor ....

Temat e fundit