NASA tërhiqet nga hapësira, radha e Rusisë - Astronomi

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

NASA tërhiqet nga hapësira, radha e Rusisë

NASA tërhiqet nga hapësira, radha e Rusisë

· 1 · 540

  • Postime: 27979
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 21-07-2011, 23:30:53
Programi amerikan i fluturimit në hapësirë përfundon sot zyrtarisht. Anija kozmike “Atlantis” pritet të arrijë në qendrën e hapësirës në Kenedi, pas misionit të furnizimit në stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës.

Do të jenë raketat ruse “Soyuz”, ato që do të dërgojnë astronautë në hapësirë, derisa NASA të gjejë kompani private për të ndërtuar anije të ngjashme.

Disa kompani, përfshirë “Boeing”, janë duke zhvilluar anije kozmike, por asnjëra nuk pritet të jetë gati deri në vitin 2015.

Tashmë duket se qendra më e madhe hapësinore i ka lënë vendin konkurrentëve historik Rusë, të cilët kanë përparuar shumë në teknologjinë e fluturimeve hapësinore. /Shekulli

Temat e fundit