Në Mars mbetje jetese - Astronomi

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Në Mars mbetje jetese

Në Mars mbetje jetese

· 1 · 687

  • Postime: 27109
  • Karma: +11/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 30-07-2010, 16:24:34
Shkencëtarët studiuan shkëmbinj të cilët sipas tyre mund të përmbajnë shenja dhe mbetje të jetës së hershme në Mars.

Vëzhgimet disa mujore të shkencëtarëve mbi shkëmbinjtë e quajtur “Nilli fossae” në anën e errët të planetit të kuq, arritën në përfundimin se fosile që tregojnë jetesën e hershme në Mars mund të jenë ruajtur prej shkëmbinjëve.Hipoteza e studiuesve bazohet në paralelizimin me zbulimet e bëra në Tokë, pikërisht në Australi ku janë gjetur edhe mbetjet më të hershme të gjallesave pre-historike në planetin tonë. Sipas tyre në të njëjtën mënyrë mund të dëshmohet jeta e hershme e Marsit.

Shkencëtarët e botuan studimin e tyre në revistën “Earth” dhe “Planetary Science Letters”, ku thuhet gjithashtu se shkëmbinjtë janë mbi 4 miliard vjeçarë, ose e thënë ndryshe sa treçereku i jetës së vetë planetit Mars.

Hipotezat se në Mars ka ekzistuar jeta janë përforcuar gjithmonë e më shumë, duke u nisur edhe nga zbulimi i karbonit në vitin 2008, po tek të njëjtët shkëmbinj.

TCH

Temat e fundit