Në Rrugën e Qumështit ka 17 mld planete të ngjashme me Tokën - Astronomi

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Në Rrugën e Qumështit ka 17 mld planete të ngjashme me Tokën

Në Rrugën e Qumështit ka 17 mld planete të ngjashme me Tokën

· 1 · 573

  • Postime: 27109
  • Karma: +11/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 11-01-2013, 07:46:36
Sateliti Kepler i NASA-s ka prezantuar së fundmi rezultatet e kërkimit 4 vjeçar, duke nisur nga viti 2009, i cili ka arritur në përfundimin se ekzistojnë 17 mld planete jashtë sistemit tonë diellor, të cilat kanë karakteristika shumë të ngjashme me Tokën.

Shifra ka dalë nga vëzhgimi i 150 mijë yjeve, nga 100 mld e Rrugës së Qumështit, ku ka rezultuar se 17 për qind e yjeve të kësaj rruge ka të paktën një planet që rrotullohet rreth tij me përmasa 1, 25 herë më të madhe se Toka.

Të dhënat e këtij kërkimi janë shumë interesante në zhvillimet e astronomisë, pasi tregojnë se prania e trupave qiellorë të përafërt me përmasat e Tokës është shumë më e madhe nga sa mendohej deri më tani dhe se mundësia e ekzistencës së një planeti binjak me planetin tonë të kaltër është gjithmonë edhe më e afërt.
8 janar 2013 (gazeta-Shqip.com)

Temat e fundit