Nesër hëna errësohet plotësisht - Astronomi

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Nesër hëna errësohet plotësisht

Nesër hëna errësohet plotësisht

· 2 · 1073

  • Postime: 18095
  • Karma: +727/-523
  • Gjinia: Femer

ne: 21-12-2010, 11:38:48
 
TIRANE- Nesër gjatë orëve të para të mëngjesit pritet errësimi i plotë i Hënës, me ç'rast sateliti natyror i tokës do të ngjyroset me ngjyrë rozë.

Kjo do të jetë dita më e errët në 372 vitet e fundit. Pikërisht, kjo ditë sipas kalendarit shënon fillimin e dimrit në hemisferën veriore, si dhe ditën më të shkurtër të vitit, ndërsa do të errësohet edhe me errësimin e plotë të Hënës. Që të ndodh kjo dukuri sërish duhet të presim 84 vite.

Përputhja e errësimit për herë të fundit në të njëjtën ditë u paraqit në vitin 1999 dhe në vitin 1980, ndërsa pas këtij viti, dukurinë e ardhshme duhet ta presim 84 vjet.
Sipas përllogaritjeve, përputhja e re do të jetë madje në 2094, ndërsa atëherë do të kënaqen evropianët, banorët e Afrikës dhe një pjesë e madhe e Azisë.

Errësimi ndodh kur Hëna, Toka dhe Dielli ndodhen në një rrafsh. Atëherë Hëna hyn në hijen e Tokës për shkak të reflektimit dhe rrezeve të diellit e ndërron ngjyrën nga të përhimë në rozë, e ndonjëherë edhe të kuqe.

Errësimi i Hënës zgjat më shumë se errësimi i Diellit pasi hija e tokës është shumë më e madhe se e hënës. Errësimi më i gjatë i Hënës deri tani ka zgjatur gjashtë orë e gjysmë. Errësimi i nesërm do të zgjasë tre orë e gjysmë, ndërsa më së miri mund të shihet nga territori i Amerikës Veriore.

(e.n/mia/BalkanWeb) 

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 22-12-2010, 01:58:06
Sot gjatë orëve të para të mëngjesit pritet errësimi i plotë i Hënës, me ç'rast sateliti natyror i tokës do të ngjyroset me ngjyrë rozë.

Kjo do të jetë dita më e errët në 372 vitet e fundit. Pikërisht, kjo ditë sipas kalendarit shënon fillimin e dimrit në hemisferën veriore, si dhe ditën më të shkurtër të vitit, ndërsa do të errësohet edhe me errësimin e plotë të Hënës. Që të ndodh kjo dukuri sërish duhet të presim 84 vite.

Përputhja e errësimit për herë të fundit në të njëjtën ditë u paraqit në vitin 1999 dhe në vitin 1980, ndërsa pas këtij viti, dukurinë e ardhshme duhet ta presim 84 vjet.
Sipas përllogaritjeve, përputhja e re do të jetë madje në 2094, ndërsa atëherë do të kënaqen evropianët, banorët e Afrikës dhe një pjesë e madhe e Azisë.

Errësimi ndodh kur Hëna, Toka dhe Dielli ndodhen në një rrafsh. Atëherë Hëna hyn në hijen e Tokës për shkak të reflektimit dhe rrezeve të diellit e ndërron ngjyrën nga të përhimë në rozë, e ndonjëherë edhe të kuqe.

Errësimi i Hënës zgjat më shumë se errësimi i Diellit pasi hija e tokës është shumë më e madhe se e hënës. Errësimi më i gjatë i Hënës deri tani ka zgjatur gjashtë orë e gjysmë. Errësimi do të zgjasë tre orë e gjysmë, ndërsa më së miri mund të shihet nga territori i Amerikës Veriore.

(e.n/mia/BalkanWeb)

Temat e fundit