Nje qiell plot yje te rreme - Astronomi

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Nje qiell plot yje te rreme

Nje qiell plot yje te rreme

· 1 · 199

  • Postime: 28198
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 08-02-2021, 09:52:21
 

Me keto ritme shume shpejt do te shohim ne qiell me shume "yje" te rreme se sa yje te vertete. Qe tani jane me mijera satelite apo mbeturina hapesinore qe ndricojne ne qiell sikur te ishin yje. Keshtu, per shkak te ndricimit neper qytete eshte bere shume e veshtire te veshtrosh yjet qe zbukurojne qiellin, nga ana tjeter satelitet apo objektet e tjera te bera nga dora e njeriut sa vijne e shtohen. Duke qene se keto objekte jane ne orbiten e ulet ndricimi i tyre shpesh eshte me i dukshem se ai i yjeve qe jane vite-drite larg. Ka edhe tentativa per ta adresuar kete problem duke satalitet te mos pasqyrojne driten e diellit, por shume eksperte mendojne qe dicka e tille nuk mund te funksionoje sic duhet.

Temat e fundit