Nje rrezik i kanoset Tokes! - Astronomi

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Nje rrezik i kanoset Tokes!

Nje rrezik i kanoset Tokes!

· 30 · 13001

 • Postime: 7082
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

ne: 19-08-2005, 06:32:04
Shkencetaret kane zbuluar se fundi nje asteroid i cili do i afrohet aq shume tokes sa nuk ka ndodhur kurre me pare nje gje e tille. Asteroidi i quajtur Apophis do te kaloje rreth 40 000 kilometra afer tokes me 13 prill 2029. Keto jane parashikimet e shkencetareve amerikane te universitetit te Miciganit, te cilet sidoqofte perjashtojne mundesine qe ky asteroid te perplaset me token. Por ne cdo rast nje parashikim per nje periudhe kaq te larget nuk mund te jete dhe aq i sakte sa mendohet. Apophis do duket naten e 13 prillit ne Europe, Afrike dhe Azine perendimore. Gjihashtu ky trup qiellor do te afrohet me token dhe ne vitet 2035, 2036, 2037.
Ne rast perplasje pasojat shkaterruese nuk mund te jene globale pasi diametri i asteroidit eshte goxha i vogel (400 metra), por perseri pasojat shkaterruese lokale do mund te jene shume te medha.
Apophis eshte nje nga 600 asteroidet e zbuluar nga astronomet, qe mund te kercenojne token ne te ardhmen.

 • Postime: 1578
 • Karma: +1/-1
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 19-08-2005, 06:55:43
Shkencetaret kane zbuluar se fundi nje asteroid i cili do i afrohet aq shume tokes sa nuk ka ndodhur kurre me pare nje gje e tille. Asteroidi i quajtur Apophis do te kaloje rreth 40 000 kilometra afer tokes me 13 prill 2029. Keto jane parashikimet e shkencetareve amerikane te universitetit te Miciganit, te cilet sidoqofte perjashtojne mundesine qe ky asteroid te perplaset me token. Por ne cdo rast nje parashikim per nje periudhe kaq te larget nuk mund te jete dhe aq i sakte sa mendohet. Apophis do duket naten e 13 prillit ne Europe, Afrike dhe Azine perendimore. Gjihashtu ky trup qiellor do te afrohet me token dhe ne vitet 2035, 2036, 2037.
Ne rast perplasje pasojat shkaterruese nuk mund te jene globale pasi diametri i asteroidit eshte goxha i vogel (400 metra), por perseri pasojat shkaterruese lokale do mund te jene shume te medha.
Apophis eshte nje nga 600 asteroidet e zbuluar nga astronomet, qe mund te kercenojne token ne te ardhmen.

Me te vertete e lexova dje kete lajm por ajo qe dua te them eshte se jeta ne Toke ashtu sic ka lindur, nje dite dhe do te vdese.
Cfare lind, vdes!
Ne jetojme rastesisht ne kete planet keshtu qe asgje nuk eshte cudi.
Ndoshta arrihet qe te gjenden planete te tjere qe te krijohen kushtet per jete, per brezat e mijevjecareve te ardhshem.
E rendesishme eshte qe fara njerezore ka nje mision-ate te ruajtjes se vetvetes.
Une do deshiroja qe te shpetonin te pakten dy forumiste (nje mashkull e nje femer) qe te vazhdonin punen tone e pse jo t'a shtonin dhe racen njerezore, me shqiptarosaurus.

 • Postime: 7082
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#2 ne: 19-08-2005, 07:20:16
Scardus e vertete eshte qe cdo gje qe lind patjeter vdes, por le te shpresojme qe planeti yne te mos e kete, kete fat.

 • Postime: 257
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 19-08-2005, 08:00:13

  Pershendetje

  PO edhe une pajtohem me emndimet e juaja se gjithcka qe lind edhe vdes. po perves ketij asteroidi qe do te meberrije ne toke mas 30 viteve une mendoj qe nje vemendje te posaqme duhet ti kushtojm qe ne kete muaj ne Gusht 2005 do te kemi nje afrim te jashtezakonshem te MARSIT me token , e kjo ndodhe ne me shume se 5 000 vjet nje here , mos gabohem nuk jam i sugurt ne kete veq sic parashihet ne NASA qe me 27 Gusht 2005 do te  kemi mundesi te shohim Marsin si Henen.

  E cka do te ndodhe pastaj do te shohim

  Respekt

 • Postime: 2356
 • Karma: +0/-2
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 23-08-2005, 17:22:41
Jo ore bash si henen po krejt pak me shumë, e mezi qe do te diktohet me sy !

 • Postime: 309
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 23-08-2005, 18:53:43
  Pershendetje

  PO edhe une pajtohem me emndimet e juaja se gjithcka qe lind edhe vdes. po perves ketij asteroidi qe do te meberrije ne toke mas 30 viteve une mendoj qe nje vemendje te posaqme duhet ti kushtojm qe ne kete muaj ne Gusht 2005 do te kemi nje afrim te jashtezakonshem te MARSIT me token , e kjo ndodhe ne me shume se 5 000 vjet nje here , mos gabohem nuk jam i sugurt ne kete veq sic parashihet ne NASA qe me 27 Gusht 2005 do te  kemi mundesi te shohim Marsin si Henen.

  E cka do te ndodhe pastaj do te shohim

  Respekt

Po edhe nëse e shohim...çka???

 • Postime: 1587
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Mashkull

#6 ne: 25-09-2005, 17:12:22
Shumica jone mendojme se kercenimi me serioz per planetin e Tokes vjen nga Termetet,Vullkanet,Ciklonet,Hurrikanet,Vrima e Ozonit,ngrohja globale,Shperthimet atomike etj.Por zbulimet dhe studimet e fundit tregojne se egziston nje kercenim tjeter shume me serioz i quajtur "THE DOOMSDAY ASTEROID." ose Shqip "Dita e fundit e egzistences ASTEROID"
Per nje kohe shume te gjate shkencaret kane menduar se toka ka qene goditur nga asteroide,kometa apo lloj lloj trupa te ngurte ne kohen fillestare te forimit te saj,rreth 3 bilion vite me pare!Deri koehet e fundit shkencaret kane besuar se asteroidet jane ndeshur me token vetem ne te kaluaren e saj te larget.Sidoqofte,zbulimet e fundit kane sjellur ne drite se Toka jo vetem qe ka qene e goditur me pasoja katastrofike miliona vite me pare,por eshte ne rrezik te goditet cdo moment nga asteorids,madhesia te te cilave mund te arrije
te krahasohet me shtrirjen gjeografike te SHBA'se.Nese do kishe mundesi te shikoje c'fare shtrihet mes yjeve dhe tokes sone te vogel,mund te thuash: Shikoj qindra miliona trupa te ngurte dhe te akullt qe levrojne vazhdimisht ne kordinata te ndryshme neper qiell.

Ne kohet tona moderne,debatet rreth ketij subjekti zene rrenje nga puna e atronomit te SHBA'se Gene Shoemaker.Ne vitin 1950,Shoemaker tronditi gjith komunitetin shkencor duke sygjeruar se disa kartere ne planetin tone (po ashtu dhe ne Hene) jane formuar nga Asteroide dhe kometa,e jo nga shperthime vullkanike siq kane besuar shkencaret me pare.Duke marre siperfaqen e Henes si nje shembull,Shoemaker arrin te llogarise sa shpesh jane preplasur objektet qiellore ne Hene,dhe po ashtu dhe ne Toke.Me ndihmen e sateliteve moderne dhe antenave pergjuese,Shoemaker sebashku me shkencare te tjere kane arritur te zbulojne rreth 200 pika te goditura nga objektet qiellore,rreth planetit tone.Nje nga keta pika me permasa e saj shkon rreth 160 km kryq,dhe e groposur rreth 1600 metra poshte siperfaqes se Tokes,eshte krijuar 64 milion vite me pare,egzaktezisht ne ate kohe kur
Dinozauret u shduken ne menyre misterioze nga siperfaqja e dheut.Duke perkrahur idene se c'fardo qe ka goditur token 64 milion vite me pare,ka sjelle nje katastrofe globale!Gjeologet kane zbuluar nje rreth te erret ne hystorine gjeologjike te planetit tone qe permban elemente shume te ngjashme me ato te asteroideve dhe teper te rralla me ato te Tokes.Mbi shtresen e erret egzistojne mamals,dhe fosile te dryshme nga jeta e meparshme,ndersa posht saj fosile nga dinozauret dhe krijesa te tjera prehistorike.Kjo shtrese gjithashtu
permban elemente qe deshmojne ne nje lloj stuhie masive te zjarrte.Nderkohe qe shkencaret akoma nuk jane plotesisht te sigurte mbi enigmen e zhdukjes se Dinozaureve (ose egzaktesisht si eshte zhdukur dy e treta e specieve te tokes, dhe 90% e biomases se Tokes ish djegur) ka eveidence qe....

1) Qiejt e Tokes kane qene te rrethuara me flake
2) Zjarre te medha kane djegur pyjet e planetit
3) Qielli ka mundesi te jete erresuar per muaj e mbase per vite
4) Te gjitha llojet e trazirave gjeologjike,te tilla si vullkane dhe rrjedhje llavash i jane bashkuar.

Kjo ishte 64 milion vite me pare.Po tani?

Ne Qershor te vitit 1908 nje trup tjeter i rende eshte shperthyer ne ajrin siper Siberise me force 100 here me te madhe se bomba atomike e cila eshte hedhur ne Hiroshima.Nerkohe qe shume njerez kane spekuluar se UFO't apo dicka e tille ka patur pergjithesi,specialiste e NOVA's jane tash me te sigurte se shperthimi ne Siberi ka qene rezultat i nje tjeter meteori.Nese nje shperthim i tille do kishe
ndodhur ne qytetin e New York psh,ekspertet mendojne se mbi gjysme milion njerezish do kishin vdekur.Deshmitare te qyteteve Evropjane tregojne nga drita e shperthimit ne qiellin e Siberis ish aq e madhe saqe mund te lexoje librin ne pike te mesnates.

Jo shum kohe me pare,ne 1994 shumica e botes ka deshmuar me sy momentin qe kometa Shemaker-Levy e perbere nga 21 shkembinjsh eshte perplasur ne Jupiter duke lene nje njolle te erret sa madhesia e tokes mbi siperfaqen e Jupiterit (Jupiteri eshte mbi 1000 here me i madh se Toka ) Kjo prplasje spektakulare u ka bere njerezve te qarte se asteroidet dhe kometat jane kercenim serioz per planete te vogla dhe te brishta si planeti jone.

Fatkeqesisht,shumica e Teleskopeve tane jane destinuar te veshtrojne dhe sdudjojne trupa te medha planetare,dhe jo trupa te vegjel qe levrojne ne kordinata zig-zake jo shume larg Tokes.Tani qe levrimi i ketyre asteroideve dhe kometave afer tokes ka sjelle alarmin e nje kercenimi ekstremisht serioz,shkencaret bien dakort se nuk eshte qeshtje e "A mund te dodhe?" po "Kure?"

Per te mos u larguar nga subjekti,specialistet e NOVA's tregojne se i vetmi sistem qe monitoron levrimin e ketyre trupave qiellore eshte departamenti i mbrojtjes ne SHBA.Dhe shume nga regjistrimet e Departamentit te mbrojtjes ne US tregojne se Taka eshte goditur ne menyre te padiskutueshme nga asteroide,jo shum kohe me pare.Nga disa regjistrime te rralla qe jane bere te njohura ne publik del qarte se Toka eshte goditur aq shpesh nga meteoritet saqe Shkencaret qe kane sdudiuar vazhdimisht situaten ne lidhje me kete subjekt,thone se egzistojne shume me teper asteroide qe vershojne kryq e terthor Tokes dhe kometa,nga c'eshte menduar perpara,gje e cila e ben situaten eshe me serioze.

C'fare metode mund te perdorim per tu shmangur nga ky rrezik?

Shoemaker dhe shkencare te tjere sugjerojne fillimisht identifikimin e sa me shume asteroideve dhe trupave te tjere qiellore per te cilat dyshohet se mund te bien ne kordinate perplasese me Token.Shkrirja e tyre me rakete atomike,devijimi i kordinates se tyre larg tokes, sa me shume te jete e mundur .Nderkohe qe teknologjia egziston per te mbrojtur planetin tone nga trupat qiellore,nje pune efektive kerkon dhe studime serioze.Shkencareve do u duhet te mesojne se nga c'eshte i perbere egzaktesisht asteroidi,qe te dine egzaktesisht si ta
luftojne.Nje rakete atomike e pallogaritur ne menyre precize mund te rezultoje ne copetimin e asteroidit ne shume pjese te vogla te cilat perseri do vijne drejt tokes,me te njejta pasoja,e vetem se do jete me e veshtire per ti ndaluar.

Kjo fotoja me poshte eshte e karterit te Arizones,USA qe zbulimet e fundit kane nxjerre ne drite qe nuk eshte e formuar nga vullkan por Meteorit.


 • Postime: 1587
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Mashkull

#7 ne: 25-09-2005, 17:22:23
Asteroidi Apophis me 13 prill 2029 do te kalon rreth Tokes. Nese vjen deri tek perplasja e tij me Token, per kete ka shanca reale, njerezimi do te zhduket per disa sekonda nga kjo goditje. Ky lajm ka shtuar nje interes te madh tek shkencetaret qe te hulumtojne shume gjera ne lidhje me kete te fundit dhe rreziku qe i kanoset planetit Toke.

Shume shkencetare mendojne se mundsia per te godit ky astereoid ne Toke jane me pak se 1% por mundsite ekzistojne ato jane me se reale. Shkencetari i njohur nga instituti "Max-Planck", doctor Klasu Jocker parashikon: "Nese vjen deri tek perplasja, qe per kete ka gjasa reale te ndodhe, i gjithe njerezimi do te zhduket brenda disa sekondave"

Edhe pse beson se kjo mund te ndodhe, kolegu i tij dr. Daniel Scheer, profesor ne Universitetin e Michiganit, beson se shtetet udheheqese te botes, vecanerisht SHBA-te, duhet qe keto paralamerime t'i marrin me serioz dhe te bejne dicka ne lidhje me mbrojtjen e planetit tone Toke.

Ne anen tjeter me shume per kete fitojne te ashtequajterit "parashikues te fundit te botes" qe me kembengulje tash pohojne se fundi i botes do jete me 13 prill 2029. Paniku qe po shfaqet ne opinion sa me shume i shiqon mundsite e jetes ne Mars dhe ne Hene qe te shpetojne nga ky kollaps.


 • Postime: 27109
 • Karma: +11/-5
 • Gjinia: Mashkull

#8 ne: 05-05-2006, 09:15:32
Agjensia hapsinore amerikane NASA ka zbuluar nje asteroid,i cili mund te godase token pas 2 vjetesh.
Mundesia e perplasjes eshte shume e vogel,neqoftese kjo ndodh,parashikohet te ndodhe ne daten 21 Qershor te 2008.Asteroidi i zbuluar pak dite me pare eshte 800 metra i gjere dhe shanset qe te perplaset me token jane 1 ne 6 milion,nese perplaset,kjo mund te ndodhe ne 165 pika.Nese bie ne Det ose Oqean do te shkaktonte Tsunam,nese bie ne toke deme shume te medha.
Edhe nje tjeter trup qiellor rrezikon te godase token ne 2036.

Marre me shkurtime nga Top-Channel

 • Postime: 187
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#9 ne: 09-05-2006, 09:43:32
Mos u trem berno kam degjuar se ky miku e ka shtyre daten e takimit per ne   :S .

 • Postime: 328
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Mashkull

#10 ne: 09-05-2006, 11:50:51
Asteroidi i zbuluar pak ditë me pare është 800 metra i gjerë dhe shanset qe te perplaset me tokën janë 1 ne 6 milion,nëse perplaset,kjo mund të ndodhë ne 165 pika.Nëse bie ne Det ose Oqean do të shkaktonte Tsunam,nëse bie ne toke deme shumë te mëdha.
Edhe një tjetër trup qiellor rrezikon te godase tokën ne 2036.
Gjasa më e madhe se sa për të fituar Loto (1 me 10 milionë)!
Deri sa njerëzit besojnë se do të fitojnë Loto, pse mos të besohet se edhe asteroidi në fjalë mund ta godas Tokën hmmmmm:

 • Postime: 1
 • Karma: +0/-0

#11 ne: 01-06-2006, 12:58:44
all-llahu e din se kur do te shkatrrohet toka,normal qe qdo gje qe lin edhe vdes .All-llahu na rujt prej dites se kijametit

#12 ne: 24-12-2007, 13:19:56
Me 30 janar rrezikohet qe Marsi te goditet nga nje asteroid.Nese asteroidi nuk godet M arsin atehere pas disa viteve ose dekadash ai asteroid do ti sillet Tokes!

 • Postime: 7082
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#13 ne: 27-12-2007, 17:49:03
Me 30 janar rrezikohet qe Marsi te goditet nga një asteroid.Nëse asteroidi nuk godet M arsin atëherë pas disa viteve ose dekadash ai asteroid do ti sillet Tokes!

Lajmin mbi rrezikun qe i kanoset Marsit e kam degjuar dhe une,, Asteroidi qe rrezikon marsin njihet si Asteroid 2007 WD5
 i cili eshte zbuluar ne fund te Nentorit. Ky lajm eshte bere publik nga NASA-Astronom Steve Chesley.

#14 ne: 27-12-2007, 23:01:26
Ne mes planetitit Mars dhe planetit Jupiter,gjendet brezi i asteroideve.Ndoshta ky mund te jet shkaku kryesor qe Marsi mund te goditet nga nje asteroid,ne vitin 2008 me 30 janar.  

 • Postime: 7082
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#15 ne: 29-12-2007, 19:02:02
Sipas llogaritjeve te reja nga astronomet, bëhet e ditur se mundësia e goditjes se Marsit nga asteroidi2 007 WD5 është me e madhe.
Nga 1:75  është 1:25

 • Postime: 7082
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#16 ne: 30-01-2008, 05:41:04
Asteroid 2007 TU24 me nje gjatesi prej qindra metra per pak i ka shpetuar katastrofes se mundshme.
Ky asteroid gjate vertitjes se tij ne hapesire  me nje shpejtesi prej 537.500 km/h,ka arritur distancen me te shkurter nga Toka.

Asteroid 2007 TU24 eshte zbuluar me 11 tetor 2007.

#17 ne: 22-04-2008, 16:08:59
mendoj se kto lajme jane te gabuara ose ndoshta edhe jo por shkenca ka bere arritje te medha dhe shpresat per te shpetuar jane te bindshme per nje gje te tille e nese askush smund te beje asgje ather na mbetet neve qe te dalim neper oborre dhe te lutemi per meshiren e fundit te ZOTIT. hmmmmm:

#18 ne: 28-05-2008, 13:59:20
ej mbronu sa ma shum qe mundeni se e hangrum e pat puna e njerzimit per 2 ose 3 sekonda :( :S

#19 ne: 29-05-2008, 13:12:15
ej qeto qa e niva shum interesant po e frikshme s po mu besohet veq ..... :( rujuni
#20 ne: 05-09-2008, 15:21:49
wAlla edhe une e kom nie qita veq ka gjasa se ka shpetim sepse statcioni hapsinor nderkombetar NASA ka arm met cilat mund ta shmang ket rrezik qe i kanoset tokes e nese jo qka me Boo allahu na shpetoft...! :( :S

 • Postime: 691
 • Karma: +16/-2
 • Gjinia: Mashkull

#21 ne: 05-09-2008, 16:17:44
erlehta ua fute friken miletit ketu sidomos miletit kosovar :P ate dite vetem xhepistat do jene te lumtur se do shijojne pasuri qofte edhe per disa sekonda :)

#22 ne: 01-04-2009, 22:13:36
Shkencetaret kane zbuluar se fundi nje asteroid i cili do i afrohet aq shume tokes sa nuk ka ndodhur kurre me pare nje gje e tille. Asteroidi i quajtur Apophis do te kaloje rreth 40 000 kilometra afer tokes me 13 prill 2029. Keto jane parashikimet e shkencetareve amerikane te universitetit te Miciganit, te cilet sidoqofte perjashtojne mundesine qe ky asteroid te perplaset me token. Por ne cdo rast nje parashikim per nje periudhe kaq te larget nuk mund te jete dhe aq i sakte sa mendohet. Apophis do duket naten e 13 prillit ne Europe, Afrike dhe Azine perendimore. Gjihashtu ky trup qiellor do te afrohet me token dhe ne vitet 2035, 2036, 2037.
Ne rast perplasje pasojat shkaterruese nuk mund te jene globale pasi diametri i asteroidit eshte goxha i vogel (400 metra), por perseri pasojat shkaterruese lokale do mund te jene shume te medha.
Apophis eshte nje nga 600 asteroidet e zbuluar nga astronomet, qe mund te kercenojne token ne te ardhmen.

#23 ne: 29-04-2009, 21:45:07
edhe  nese  ai  i  afrohet  tokes  nuk do  te  thote  qe  astreoidi  mund  ta  godas  token ,  edhe   30 vjet  gati  njerziy  jan  shume me te  pergaditur  per  ndonje  katastrof   njerzit  edhe tash  kan  shume  metoda   qe  ta  largoj  astreoidin  nga  orbita  e  tokes  

           DO YOU  WANT TO  NOW MORE

 

#24 ne: 14-12-2010, 22:28:41
edhe une besoj qe toka do te shkaterrohet sepse te gjithe e thone kete por ne qoftese do ZOTI ne do te shpetojme te pakten kete mendoj une.

Temat e fundit