Një satelit do të përplaset me tokën së shpejti - Astronomi

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Një satelit do të përplaset me tokën së shpejti

Një satelit do të përplaset me tokën së shpejti

· 1 · 606

  • Postime: 409
  • Karma: +3/-0
  • Gjinia: Mashkull

ne: 24-09-2011, 00:31:30


Sipas NASA,Satelitët e Vëzhgimit për Atmosferën e Sipërme (SVAS) janë duke pritur që një satelit i madh ta godas token,pasi që ka pasur prishje gjatë fluturimit dhe ka mbetur pa energji.Nuk është e sigurtë se ku saktësisht do të bie sateliti me peshë 6.5 tonë(ose ndonjë pjesë e tij).
Pjesa më e madhe e satelitit do të digjet në ajër ende pa arritur në atmosferëferën e planetit tonë.Mirëpo jo e gjitha do të digjet dhe një pjesë e konsiderueshme do të përplaset me tokën.
NASA parashikon se vendi ku do të bie ky satelit do të jetë diku midis Amerikës Veriore dhe Kanadas.NASA thotë se ka shumë gjasa që sateliti të godet vendet e pa banuara dhe mundesitë janë 1 në 3200 që mund të lëndohet një gjallesë!
SVAS ka qenë në hapsirë që nga viti 1991.Anija u ndërtua duke shfrytëzuar $750 milion .
Artikulli origjinal :
http://www.albpedia.info/pho.html

Temat e fundit