Post reply

×

Post reply

Emri:
Email:

Verifikimi:
Flamuri yne ka ngjyre?:

Permbledhje

Postuar nga: M A X
« ne: 12-07-2022, 23:49:12 »

 
Postuar nga: M A X
« ne: 12-07-2022, 23:48:00 »

 

Kjo është fotografia e parë me rezolucion shumë të lartë që vjen nga Teleskopi "James Webb" i NASA-s.
Në foto është grumbulli i galaktikave SMACS 0723, që ndodhen rreth 4.6 miliard vjet dritë larg. Vetëm në këtë foto, sipas shkencëtarëve, ndodhen miliarda yje si dielli ynë dhe miliarda planetë të ngjashëm me Tokën.
Edhe pse me mijëra miliarda yje dhe planete në këto galaktika në foto, sërish, kjo pjesë e universit është sa një kokrrizë rëre në Sahara përball madhësisë së universit.
Pajisjet e Teleskopit të ri të NASA-s janë të teknologjisë së fundit dhe shkencëtarët thonë se ky Teleskop çel një periudhë tjetër në studimin e kozmosit.

Sebastian Zonja