Pamje te reja nga universi - Astronomi

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Pamje te reja nga universi

Pamje te reja nga universi

· 2 · 150

  • Postime: 28595
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 12-07-2022, 23:48:00
 

Kjo është fotografia e parë me rezolucion shumë të lartë që vjen nga Teleskopi "James Webb" i NASA-s.
Në foto është grumbulli i galaktikave SMACS 0723, që ndodhen rreth 4.6 miliard vjet dritë larg. Vetëm në këtë foto, sipas shkencëtarëve, ndodhen miliarda yje si dielli ynë dhe miliarda planetë të ngjashëm me Tokën.
Edhe pse me mijëra miliarda yje dhe planete në këto galaktika në foto, sërish, kjo pjesë e universit është sa një kokrrizë rëre në Sahara përball madhësisë së universit.
Pajisjet e Teleskopit të ri të NASA-s janë të teknologjisë së fundit dhe shkencëtarët thonë se ky Teleskop çel një periudhë tjetër në studimin e kozmosit.

Sebastian Zonja

  • Postime: 28595
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 12-07-2022, 23:49:12
 

Temat e fundit