Per here te pare vrojtohet lindja e nje planeti - Astronomi

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

 Per here te pare vrojtohet lindja e nje planeti

   Per here te pare vrojtohet lindja e nje planeti

  · 2 · 1108

  • Postime: 25421
  • Karma: +0/-0

  ne: 26-05-2020, 13:11:35
   

  Per here te pare ne historine e njerezimit nje grup astronomesh dhe studiuesish nga vende te ndryshme te botes, te cilet duke perdorur European Southern Observatory ne Kili, kane arritur te vrojtojne ne yllin e ri te quajtur AB Aurigae, qe eshte rreth 520 vite-drite larg Tokes, se si nje mase madhe gazi dhe pluhuri kozmik perdridhet ne nje strukture spirale duke u perqendruar ne nje pike te vetme, qe studiuesit e kane interpretuar si fillmin e lindjes te nje planeti te ri. Lindja e planeteve eshte nje proces qe zgjat miliona vjet dhe eshte e veshtire te perkufizohet se kur lind plotesisht nje yll i ri, gjithesesi kjo qe eshte vrojtuar mendohet te jete nje nga fazat kryesore te ketij procesi.

  • Postime: 25421
  • Karma: +0/-0

  #1 ne: 26-05-2020, 13:12:29

  Temat e fundit