Shkrime per Planetet dhe Sistemin Diellor - Astronomi

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Shkrime per Planetet dhe Sistemin Diellor

Shkrime per Planetet dhe Sistemin Diellor

· 91 · 35134

 • Postime: 304
 • Karma: +0/-0

ne: 07-05-2004, 15:55:51
Energjia diellore, kaq e efekteshme dhe e dobishme, një ditë mund te bëhet e rrezikeshme për planetin tonë. Dielli ne vetvete është një furre gjigande berthamore nga e cila çdo vit clirohen masa te zjarrta te cilat pengohen te hyjne ne atmosferen e tokes nga një shtrese e padukeshme mbrojtese, shtrese për te cilën shkencetaret thonë se po vjen duke u dobesuar. Ritmet e dobesimit te kësaj shtrese mbrojtese janë tepër te larta, dhe shkencetaret ende nuk janë ne gjendje te thonë përse ndodh kjo.

Flaket diellore janë gazra te ngarkuara me elekricitet qe dalin nga dielli ne formë shperthimesh te fuqishme mijëra herë ne vit. Flaket diellore te kohëve te fundit ishin me te fuqishmet te regjistruara ndonjëherë nga astronomet. Shkencetari Andrew Coates pranë laboratorit te hapesires Mullard ne Angli, thotë se dielli ne vetvete është një furre termo berthamore qe cliron sasi te shumta materialesh te rrezikeshme ne formë shperthimesh te fuqishme. Ne disa raste kjo masë gazesh qe vershon drejt tokes është ne madhesine e malit Everest. Planeti ynë mbrohet, nga këto stuhi te hapesires, nga një shtrese e padukeshme magnetike, por qe po vjen duke u dobesuar. Gjeologu John Shaw pranë universitetit te Liverpulit ne Angli thotë se ndryshimet qe i janë shkaktuar kësaj shtrese gjatë 300 vjeteve te fundit janë me te madhe sesa ndryshimet e ndodhura gjatë 5 mijë vjeteve te fundit. Shkencetaret mendojnë se fusha magnetike po dobesohet dhe mund te arrije ne një pikë kur fusha magnetike mund te ndryshoje drejtimin, dhe kur kjo të ndodhë, shigjeta e busulles do të tregoje jugun në vend te veriut, ndërsa kafsheve, qe orientohen nga një busull e brendeshme natyrale, do t'u duhet kohe t'i pershtaten një ndryshimi te tillë. Ndërkohë qe kjo fushe magnetike ndodhet ne periudhën kalimtare, ajo do të vazhdoje te dobesohet ndoshta deri ne 90 perqind. Ne këtë mënyrë, thotë shkencetari Coates, mburoja e planetit do të prishet dhe rrezatimi diellor dhe galaktik mund te godase drejt perdrejt atmosferen tonë dhe rrezatimi ne toke do të rritet. Kjo do të conte ne një shtim te rasteve te kancerit si dhe do të sillte nderprerje te vazhdueshme te komunikimeve satelitore. Por dobesimi i kësaj mburoje magnetike ka edhe një anë pozitive. Aurorat, shfaqja natyrale me drita, mund te fillojnë te ndodhin çdo mbrëmje, madje edhe ne vende ku nuk janë pare ndonjëherë më parë. Shkencetaret thonë se këto janë vetëm parashikime dhe njerezimi ka ende qindra vjet kohe për t'u përgatitur për to
« Editimi i fundit: 29-11-2020, 19:21:36 nga M A X »

 • Postime: 304
 • Karma: +0/-0

#1 ne: 11-05-2004, 10:37:51
Zyrtare te Nases thane dje se do te bejne te njohur zbulimin e objektit me te larget qe sillet rreth diellit. Disa eksperte mendojne se i ashtuquajturi objekt eshte nje planet i ri i emertuar Sedna, pas perendeshes eskimeze te detit. Objekti eshte 10 miliarde kilometra larg Tokes.

Parashikohet qe Sedna, elementet perberes te se ciles mendohet te jene akulli dhe guri, ka nje diameter prej dy mije kilometrash. Ky do te ishte objekti me i madh i buluar ne sistemin diellor qe nga zbulimi i Plutonit 74 vjet me pare. Sedna eshte pak me e vogel se Plutoni.

Profesorit te astronomise planetare ne Institutin Teknologjik te Kalifornise, Dr. Michael Brown, i jepet merita per zbulimin e Sednes. Ai do te kryesoje sot konferencen e shtypit per Nasen.

« Editimi i fundit: 22-12-2004, 01:25:53 nga Gjumashi »

 • Postime: 1122
 • Karma: +6/-0
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 26-05-2004, 21:33:43
Sedna - Planeti i Dhjete i sistemit diellorEshte zbuluar nje planet i ri dhe eshte pagezuar me emrin ''Sedna''. Ai ka nje distance prej 10 miliard km nga toka dhe eshte i mbuluar me akuj dhe shkembinj.Por rreth faktit nese eshte Sedna apo jo nje planet i ri " i dhjeti i Sistemit Diellor - , komuniteti shkencor eshte i ndare ne disa mendime. Sedna eshte zbuluar nga ekipi i drejtuar prej astronomit Mike Brown, fale teleskopit ne orbite, Spitzer.
Zbulimi i fundit ishte Plutoni, ne 1930, qe per disa eshte shume i vogel per t'u quajtur planet. Sedan eshte edhe me i vogel se Plutoni, Sedna ka nje diameter prej 2000 km.Nderkoh qe rradha e planeteve me kete zbulim eshte: Merkuri, Aferdita, Toka, Marsi, Jupiteri, Saturni, Urani, Neptuni, Plutoni dhe Sedna. Kjo eshte vetem galaktika jone, ndersa universi permban rreth 200 miliard galaktika dhe secila prej tyre permban rreth 200 miliard yje.
« Editimi i fundit: 05-04-2005, 06:53:02 nga M A X »

 • Postime: 1270
 • Karma: +2/-0

#3 ne: 29-08-2004, 23:52:14
Te pakten ti kishe vu sipas radhes ;)

pS: Manena kane shtu edhe planetin e ri :)

Ho fol i here se jam cikez kurioze :D

 • Postime: 6542
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#4 ne: 29-09-2004, 20:19:07
Nje teleskop i vogel zbulon nje planet te ri

Nje teleskop shume i vogel ka kapur ne objektivin e tij nje planet shume te madh te rrethuar nga yje jashtezakonisht te larget. Kjo gje ka mundur te behet duke zbatuar nje lloj te re teknologjie e cila u hap rrugen zbulimeve nderplanetare duke e futur ate ne nje faze te re zbulimesh, thone shkencetaret amerikane.
Ky teleskop ka nje diameter jo me shume se 10 cm (4 inc) dhe eshte shume i pershtatshem per t'u perdorur ne cdo rrethane dhe kudo. Ndryshe nga teleskopet e medhenj e gjigante qe perdoren sot per kete qellim e qe jane ne vende fikse dhe qe s'mund te transferohen gjetke.
Ky teleskop i vogel mund te futet ne turbulliren e mjegullnajes yjore ne distanca mjaft te largeta qe shkon pertej 500 vjet-drite larg! (Duhet ditur qe nje vit-drite eshte e barabarte me 10 trillione km.)
Ne pamjen e turbullt te yjeve, shkencetaret kane mundur te dallojne kete planet te madh i cili bllokon nje pjese te madhe te drites se yjeve qe na vjen permes tij dhe ben te mos shquhet mire.
Me vone, vezhguesit bene te mundur qe ky pohim te konfirmohet edhe nga nje teleskop tjeter i madh ne Havai, i cili ka nje diametr prej 10 m. Me kete pohim u vertetua se ky teleskop i vogel ka fuqi te madhe per zbulime.
Deri me sot numerohen me shume se 100 eksoplanete (planete jashte sistemit tone diellor A.B.) te zbuluar, te cilet kane nje orbite si planeti yne rreth diellit te tyre. Te gjithe keta planete jane zbuluar brenda dhjetevjecarit te fundit. Shume prej tyre jane zbuluar duke vezhguar yjet (diejte A.B.) te cilet jane me te kapshem nga teleskopet e tokes dhe eshte pare qe 'hije' te vogela rrotulloheshin rreth tyre. Me vezhgime te vazhdueshme jane kuptuar qe ato 'hije' jane planete dhe keshtu ka ardhur zbulimi i tyre.
Planeti i ri i porsazbuluar eshte emertuare me emrin TrES-1 dhe eshte nje planet gazi gjigant ne masen e Jupiterit qe gjendet ne konstelacionin yjor me emrin Lyra ("the lyre").
Rrotullimi i tij rreth djellit eshte ne distancen 4 milione milje (6 437 376 km), gje qe tregon se eshte me afer se sa Merkuri me diellin tone. Kjo ben qe temperatura e tij te jete shume me e larte se mbi 1 500 grade F.
"Ky zbulim tregon se edhe nje teleskop modest mund te jape nje kontribut te madh ne zbulimin e planeteve", thote Guillermo Torres i qendres astrofizike te Harvardit, i cili eshte bashkautor i nje studimi mbi zbulimin e planeteve.

« Editimi i fundit: 22-12-2004, 01:44:59 nga Gjumashi »

 • Postime: 392
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 13-12-2004, 23:07:20
seviyorum (:perqafim )shume kurioze je ti!!!kur pashe kete teme se ca me kujtoi  :occ .te sfidoj edhe nje here dhe kete here do jem une qe do fitoj ta dish kete.nese pranon sfiden bujrum ketu.

kjo teme ishte vetem per planetet me dukej eh?ndoshta ka ardhur koha ta zgjerojme edhe pak dhe ta kalojme si teme astronomie.nese keni kuriozitete nga cdo lloj shkruajini.

 • Postime: 392
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#6 ne: 08-01-2005, 13:59:36
me cfare shpejtesie leviz toka rreth diellit ?

 • Postime: 2356
 • Karma: +0/-2
 • Gjinia: Mashkull

#7 ne: 09-01-2005, 02:43:12
 ...me shpejtësi prej 30/Km. në sekond .
Llogariteni ju tani se,  sa km. kalon toka përë 365 ditë?

 • Postime: 1270
 • Karma: +2/-0

#8 ne: 23-02-2005, 19:01:49
me cfare shpejtesie leviz toka rreth diellit ?


Hahahhahahahahahah. Beh ricominciamo? Che ne dici? :P Sono un po arruginita mi ;)

 Mos valle 29 km e 600 metra ne sek? Max largesise 151.200.000 Km (quhet afelio) mban mend? :P


Scusa se nn ho visto prima :P

pS:  Pse toka o si nje  manjet?


 • Postime: 2356
 • Karma: +0/-2
 • Gjinia: Mashkull

#9 ne: 23-02-2005, 19:37:19
pse shumë po të duket?
29km sillet vetem ne muajin shkurt... :hahaha


[attachment[/attachment]
« Editimi i fundit: 24-02-2005, 08:29:29 nga Ciceroni »

 • Postime: 2356
 • Karma: +0/-2
 • Gjinia: Mashkull

#10 ne: 24-02-2005, 08:31:53


Do te plotsojm  kete faqe se ka mbetur e zbrazet...

 • Postime: 392
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#11 ne: 28-02-2005, 11:35:31
me cfare shpejtesie leviz toka rreth diellit ?
Hahahhahahahahahah. Beh ricominciamo? Che ne dici? :P Sono un po arruginita mi ;)

 Mos valle 29 km e 600 metra ne sek? Max largesise 151.200.000 Km (quhet afelio) mban mend? :P


Scusa se nn ho visto prima :P

pS:  Pse toka o si nje  manjet?


me fal se edhe une e pashe pak me vonese qe me ishe pergjigjur.mendova se kishe frike per te me dale perpara :)
per faktin se berthama e saj eshte e formuar nga nje perberje materialesh magnetike.nese nuk gabohem mendohet qe berthama te kete hekur te shkrire i cili ben edhe te formohen edhe polet.por jam i sigurte per faktin qe polet nuk jane fiks skajet e magnetit sepse keto ndryshojne.mendohet qe para 780.000 vjetesh te kete pas qene nje inversion polesh ku ai qe quhet poli i veriut i magnetit te kete qene ne jug  kurse ai i jugut ne veri.tani per tani poli i veriut gjendet diku ne siberi dhe jo fiks pol te veriut.doli pak ngaterrese eh?nese jam ngaterruar 1-0 per ty.

pyetja ime:c'eshte nje pulsar?

 • Postime: 1270
 • Karma: +2/-0

#12 ne: 28-02-2005, 17:12:14
Origjina e kampit manjetik tokesor kerkohet nga pjesa e jashteme  e nuklit. Pjesa e brendshme e fort dhe plot hekur (e materiale te tjera si s'ja u di emrin :D ) i cili eshte material hekurthithes, por gjindet ne nje teperature teper te larte ku humb afetesite e tij. Mendohet se kampi manjetik tokesor eshte krijuar nga korrente elektrike te cilat qarkullojne ne nuklin e lagesht. Kampi manjetik tokesor shperhapet neper spacio diku ku quhet manjetosfere. Kjo mbron planetin tone nga aksionet e drejta te eres se diellit. Kthesat e medha te forzave manjetike mbeshtjellin token e krijohen zonat polare.
Kur verifikohet kjo vijne ato te cilat quhen arusha polare :D

Me kete del qe arushat polare jane nje perberje mes kampit manjetik e eres se diellit :P

Shpejtesia e eres se diellit perkalon kampin manjetik nga ana e kundert nga ajo e diellit, e cila formon nje bisht 385,000 km e ngjashme me bishin e nje komete.(Pulsating radio source) Pulsar yje neuronesh te cilat japin senjale (shenje)  radio me intervale te shkurtera dhe jo te rregullta. E para u gjet rastesisht ne 1967. Injoranca e atehereshme u mor per noi shenje jashtetokesoresh :D kshu Ufosh :D 


pS: Kete e kam lexu uh..vite me pare yll ;)


pSs: Si eshte e perbere nga brenda toka?

 • Postime: 392
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#13 ne: 01-03-2005, 08:28:31
vite me pare eh?he ti heeeee...
toka perbehej nga 4 shtresa:korja qe shkon deri ne rreth 30 km thellesi dhe qe eshte e perbere nga shkembij(temperatura shkon deri ne 1000 grade pas 30 km),eshte pastaj manteli qe ka magnez,hekur,alumin,silic.thellesia e tij shkon deri ne 2900 km dhe temperatura deri ne 3700 grade.eshte pastaj pjesa rreth berthames qe shkon nga 2900-5200 km dhe temperatura deri ne 4300 grade me perberje ne pergjithsi hekur dhe squfur.dhe ne fund eshte berthama qe ka hekur te ngurte dhe jo te lenget sic kam thene me siper.

me duhet te iki por do degjohena prape

 • Postime: 1270
 • Karma: +2/-0

#14 ne: 01-03-2005, 08:43:08
Puset me te thella te bere nga njerezit nuk i kalojne me teper se 15 km, kurse rrezet tokesore masin rreth 6.350!
Per kete eshte e pamundur nje studim i plote per brendesine e saj. Mund te bejme hipoteza nga dallget sismike, te lindura nga termet o eksplozionet. Keto dallge tregojne se planeti yne eshte i perbere nga 3 shtresa di una :P (Cila o e katerta?.

Korja pjesa e jashteme e perbere nga gure te forte, por prap tregon karakteristika te tjera pasi ndryshon me ate te kontinenteve dhe ate ne fund te oqeaneve.

pS: Pergjigju me ngadale kur te kesh kohe rrush, se deri te shtunen jam icik e zene. Devo scrive della pubblicita x una revista ( devo mantenere il cervello impegnato su ' altre cose) :P


Smak se vedum fine settimana! ;)

 • Postime: 392
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#15 ne: 06-03-2005, 18:35:09
edhe nje pyetje per te hequr pluhurat nga njohurite qe ke pase seviyorum:
-cili eshte mali me i larte i sistemit diellor dhe ne cilin planet ndodhet ai?

 • Postime: 2356
 • Karma: +0/-2
 • Gjinia: Mashkull

#16 ne: 07-03-2005, 13:50:21
Ne mars ore!!!
Eshte i lartë 29 000m. ne planetin Mars.

Sa pere korrigjim, toka ne mbrendesin e saje ka një bertham NIKLI.
Kurse pulsaret jane sisteme te largeta qe i perngjajn diellit.
« Editimi i fundit: 07-03-2005, 13:53:46 nga Ciceroni »

 • Postime: 1270
 • Karma: +2/-0

#17 ne: 04-04-2005, 16:40:38
Pse bie shi?

pS: Pergjigjmu gjate e gjate ;)

 • Postime: 2356
 • Karma: +0/-2
 • Gjinia: Mashkull

#18 ne: 04-04-2005, 17:46:12
Kete edhe nxesi  9 vjeçar e din....

Me thuaj pse s'bjen shi ne shkretira ?

 • Postime: 350
 • Karma: +1/-0

#19 ne: 05-04-2005, 05:06:00
.
« Editimi i fundit: 05-04-2005, 05:22:39 nga universal1 »

 • Postime: 1270
 • Karma: +2/-0

#20 ne: 05-04-2005, 17:30:34
 E kunderta perse bie shi llokum.
Uji ne vend se te bie avullon nga grohtesia, para se te prek token.
Ne disa raste shiu mund te prodhohet edhe ne temperatura me te larta se -40 grade.  

pS: flmnd per pyetjet e lehta qe ben muve, ne se ke pyetje te veshtira ..benja " moderatorit" se din ma mire me tu pergjigj ;)

 • Postime: 392
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#21 ne: 05-04-2005, 17:53:53
 :X sev  kjo eshte per ty...pak e lehte por jemi akoma ne faze pergatitore :D :cili eshte planeti i fundit(planeti i nente te themi se per te dhjetin akoma nuk kane rene dakort nese nuk gabohem) qe u zbulua dhe kur u zbulua? :lule

 • Postime: 2356
 • Karma: +0/-2
 • Gjinia: Mashkull

#22 ne: 05-04-2005, 18:01:29
Plutoni  qe u zbulua me duket kah 1909.

 • Postime: 1270
 • Karma: +2/-0

#23 ne: 05-04-2005, 18:09:15
Tesoro :) Nje riperseritje se po pritoj :D

Plutoni : Largesia nga dielli: 5.900 milion km. Diameter: 2.300 km.
Koha e rrotullimit rreth diellit:248 vjet.Koha e rrotullimit rreth vetes
6 dite, 9 ore e 17 minuta. Sateliti:Caronte.
Plutoni eshte planeti me i vogel dhe me i largt nga dielli..
Ne disa periudha eshte me afer diellit sesa Urani. Ne vitin 1999 eshte rregjistruar
afersia me e madhe e saj.

pS: Ne kete ore flitet vetem per "amore e solo amore"...

Lejohen pyetjet ama :D

 • Postime: 392
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#24 ne: 11-04-2005, 09:59:55
 ;)

Temat e fundit