Shkrime per Planetet dhe Sistemin Diellor - 2 - Astronomi

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Shkrime per Planetet dhe Sistemin Diellor

Shkrime per Planetet dhe Sistemin Diellor

· 91 · 35138

 • Postime: 392
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#25 ne: 12-04-2005, 19:11:04
o.k nje pyetje tjeter:sa shpesh i afrohet marsi tokes ne largesine me te afert?sa eshte kjo largesi?
pyetjet jane edhe per te mesuar ndonje gje te re edhe per te rifreskuar idete rreth planeteve...se shpejti do te nxeh pak temen...

 • Postime: 2356
 • Karma: +0/-2
 • Gjinia: Mashkull

#26 ne: 13-04-2005, 14:03:49
Me duket (po flas pa e hapur enciklopedin Alpha) se eshte gjdo 28 muaj.
Nga projkti "Mars" pata lexuar rreth kesaj shifre qe astronautet duhet te shkojn dhe kthehen ne kete periudh kohe qe eshte me e shkurter.

 • Postime: 1270
 • Karma: +2/-0

#27 ne: 17-04-2005, 11:15:09
Ka vrima te bardha e te zeza. Ky qendron ndryshimi mes tyre?

 • Postime: 392
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#28 ne: 19-04-2005, 05:16:12
pak me vonese jam por nuk jam futur shume ne internet keto kohet  fundit:vrimat e zeza kane aftesine te thithin materien dhe driten nese  futet ne zonen e tyre te terheqjes.vrimat e bardhe jane ne fakt teori akoma sepse mendohet qe pererisa materia futet ne nje zone duhet te dale diku dhe  per kete shpiken konceptin e vrimave te bardha...megjithse kjo duhet me u rishqyrtu sepse vjen ne fund te vitit u ndryshu edhe qendrimi qe kishin shkencetaret mbi vrimat e zeza dhe tani mendohet qe do te vije nje kohe qe ndoshta vrimat e zeza do te hapen dhe te tregojne te gjithe materien qe kane gelltitur...sa per pergjigje besoj se mjafton:
e kam une rradhen tani:cili eshte ai planet qe ka nje orbite disi me te ndryshme krahasuar me orbitat e planeteve te tjera te sistemit diellor?
sev  :lule

 • Postime: 2356
 • Karma: +0/-2
 • Gjinia: Mashkull

#29 ne: 26-04-2005, 18:21:07
kaloi nje vite e s'kemi qen ne gjendje ti radhisim ende planetet e sistemit diellor, pse keshtu ore nxenes, pse si kryeni detyrat ?

Nje dite me shkoi mendja pse mos te hapim nje klase virtuale ku secili anetare(nxenes ) duhet ti beje detyrat qe i jap mesuesi(admin)  pse mos t'ia fillojm njehere si test me planete n shkenc e teknologji!!!!
 Mire tani te kalojm ne detyra...ti postoj njehere keto foto pastaj flasim...e diplomoni aty njehere e beheni ndoshta meteorolog....

[attachment[/attachment]

[attachment[/attachment]

 • Postime: 2356
 • Karma: +0/-2
 • Gjinia: Mashkull

#30 ne: 26-04-2005, 18:25:57
Sonda Voyager

Vojageri do beje nje udhtim te gjate prej 45 000 vitesh per te ndeshur  periferikun e yjeve tjera !!!
Do ta marrin pergjigjejen pasardhesit tane.

Aty eshte nje grua dhe nje burr me nje femi perdore te gerrvishura mbi nje pllake tnga pllatina.
Ky eshte mesazhi i vetem qe i drejtohet atyre qe do ndeshen me kete sonde, njerz te nje planete tjeter.
Eshte e regjistruar edhe muzika   simfonia e betovenit dhe te folurit e te gjitha gjuhve te botes madje edhe disa fotografi nga lojrat olimpike.

[attachment[/attachment]
« Editimi i fundit: 26-04-2005, 18:42:46 nga Kreksi »

 • Postime: 2356
 • Karma: +0/-2
 • Gjinia: Mashkull

#31 ne: 26-04-2005, 18:35:57
Plutoni qe u zbulua me duket kah 1909.
paskam gabuar se Plutoni çenka zbuluar  ne vitin 1930.!!!! dmth 19 vjet me von

 • Postime: 5
 • Karma: +0/-0

#32 ne: 21-05-2005, 19:12:54
Hajde dikush, pa kerkuar fare informata ne internet si kjo Lady, me tregon cilja eshte galektika me e lart ne universen tonedhe ajo me e aferta? Emrat ju lutem pa detaje.

 • Postime: 2356
 • Karma: +0/-2
 • Gjinia: Mashkull

#33 ne: 21-05-2005, 20:43:18
Me e largeta ende nuk dihet...derisa universi s'ka fund, e me e aferta eshte  Arusha apo e kam gabim...

 • Postime: 1270
 • Karma: +2/-0

#34 ne: 27-06-2005, 19:34:32
Hajde dikush, pa kerkuar fare informata ne internet si kjo Lady, me tregon cilja eshte galektika me e lart ne universen tonedhe ajo me e aferta? Emrat ju lutem pa detaje.

Te hanksha synin , se me paske kuptu 100 %.

Ca te bejme teknologjia e re i ka fajet :D


S'po te pergjigjjna hic mi shpirt..por me qe jena ke galaksite :)Galaksia eshte nje grumbull i madh yjesh te lidha me njera tjetren, te terhekura nga graditeti neper hapsire ne forme spirale o disku (rrumbullak).
Edhe toka e sistemi diellor bejne pjese te nje galaktike.
Galaktika jone ka diameter rreth 100.000 vjet drite e rrotullohet me shpejtesi rreth 300 km/sek, duke bere nje rreth te plote gati rreth 2000 vjet.
Galaktika me e afert me tonen eshte Andromedi e cila ndodhet larg rreth 2 milion vjet drite nga toka e mund te shihet edhe me syrin tone.
Astronomi amerikan Huuble e zbuloj ne 1923 qe ekzistojne shume galaksi ..100 miliard.

 • Postime: 392
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#35 ne: 27-06-2005, 19:47:53
kalimi ne nivelin 1...
cili eshte mali me i larte i sistemit diellor dhe ku gjendet ai?

 • Postime: 2356
 • Karma: +0/-2
 • Gjinia: Mashkull

#36 ne: 30-07-2005, 14:49:50
kalimi ne nivelin 1...
cili eshte mali me i larte i sistemit diellor dhe ku gjendet ai?
Më duket se e kemi kete pytje dhe pergjigjëje mëlartë....

 • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#37 ne: 29-08-2005, 09:48:01
Planetet               

[attachment[/attachment]
« Editimi i fundit: 29-08-2005, 11:11:19 nga erlehta »

 • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#38 ne: 29-08-2005, 09:50:13
Sistemi diellor

 • Postime: 127
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#39 ne: 07-09-2005, 06:14:36
nje link interesant me infarmacione te ndryshme nder te tjera edhe per token ( nje prezantim i shkurter )
everysecond

 • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#40 ne: 08-09-2005, 03:36:38
Imazhe të reja nga Marsi


Fjodor Zotaj

Në Mars ka patur një liqen , sonda e Nazës që prej muajsh po eksploron planetin e kuq, po dërgon imazhe të asaj që ka ngelur në këtë planet.Fotografitë janë konsideruar nga ekspertët e Nazës si shumë të rëndësishme nga aspekti gjeologjik. Sonda me emrin 'Spirit'ka bërë fotografi nga maja e një kodre e quajtur 'Husband Hill', për nder të komandantit të shatëllit 'Columbia'. I vdekur bashkë me ekuipazhin e tij.
Sonda mbaroi në fund të muajit gusht ngjitjen e kodres Husband Hill dhe tani po dergon në Naza imazhet me ngjyra të panoramës që e rrethon , që do të japin një panoramë të plotë të gjithë rajonit.
Foto shumë interesante , ka të cilat duket një peisazh shumë i ngjashëm me atë të tokës që gjenden në ato vende ku më përparë ka patur liqene dhe dete."Imazhet që ne po marrim"-ka thënë eksperti i Universitetit të Kornelit, Steve Spyres dhe drejtues i shkencëtarëvë i 'Mars Exploration Rover Mission'–" janë me rëndësi të madhe gjeologjike , dhe do të na mundësojnë të krijojmë harta shumë të detajuara të rajonit dhe në një të ardhme programimi i udhëtimeve të mundshme për të eksploruar këtë vend".
Studjuesit e shumë të Nazës janë duke ekzaminuar imazhet e ardhura nga Marsi dhe sidomos shkëmbinjtë e fotografuar , për të vendosur siç duket nëse kanë qënë në kontakt me ujin.
07/09/2005

 • Postime: 5949
 • Karma: +9/-0

#41 ne: 09-09-2005, 17:51:10
Ok me poshte, do te vendos foto te ndryshme per te gjitha planetet e sistemit tone diellor. :urra:
Shpresojne t'iu pelqejne :)


p.s., Emertimet e secilit planet dhe nganjehere viti ne te cilen eshte arritur te fotografohet nga NASA, do ta gjeni poshte fotos. ;-)

 • Postime: 5949
 • Karma: +9/-0

#42 ne: 09-09-2005, 17:53:35
  TOKA ~ Planet Earth

 • Postime: 5949
 • Karma: +9/-0

#43 ne: 09-09-2005, 17:58:32
  Eklipsi i DIELLIT ~ Sun's eclipse

 • Postime: 5949
 • Karma: +9/-0

#44 ne: 09-09-2005, 18:00:07
   JUPITERI ~ Jupiter's planet

 • Postime: 5949
 • Karma: +9/-0

#45 ne: 09-09-2005, 18:06:02
   MARSI ~ Mars' Planet

 • Postime: 5949
 • Karma: +9/-0

#46 ne: 09-09-2005, 18:07:11
   NEPTUNI ~ Neptune's Planet

 • Postime: 5949
 • Karma: +9/-0

#47 ne: 09-09-2005, 18:11:12
   SATURNI ~ Saturn's Planet

 • Postime: 5949
 • Karma: +9/-0

#48 ne: 09-09-2005, 18:13:10
    VENUSI ~ Venus' Planet    (nga jam una :P :-[)

 • Postime: 5949
 • Karma: +9/-0

#49 ne: 09-09-2005, 18:15:31
Pamja e nje planeti te krijuar nga pluhuri :urra: :)

Sa mrekulli! :X

Temat e fundit