Post reply

×

Post reply

Emri:
Email:

Verifikimi:
Flamuri yne ka ngjyre?:

Permbledhje

Postuar nga: M A X
« ne: 30-11-2020, 11:26:29 »

Kanione ne Mars
 
Postuar nga: M A X
« ne: 30-11-2020, 11:23:11 »

Ky eshte Mali Olympus Mons, ndodhet në Mars dhe me nje lartesi prej 26.400 m eshte mali me i larte ne sistemin diellor.
 

 
Postuar nga: M A X
« ne: 30-11-2020, 11:18:06 »

Nje tjetër pamje e Marsit
 
Postuar nga: M A X
« ne: 30-11-2020, 11:17:23 »

Planeti Mars dhe poli i tij verior.
 
Postuar nga: M A X
« ne: 30-11-2020, 11:16:15 »

Re uji mbi rajonin Tharsis te planetit Mars.
 
Postuar nga: erlehta
« ne: 15-10-2012, 19:41:10 »

Pritej të ishte thjesht një tjetër gungë e parëndësishme në sipërfaqe, por guri i parë i këqyrur me kujdes nga sonda e NASA-s në Mars ishte më interesant se kaq.

Objekti piramidal, i mbiquajtur “Jake Matijevic” sipas një inxhinieri të misionit, ka një përbërje që nuk është parë deri më tani në planetin e kuq.

Shkencëtarët e kanë lidhur me disa shkëmbinj të pazakontë, por të njohur prej kohësh në Tokë. Bëhet fjalë për gurë të formuar nga magma të pasura me ujë, të cilat ftohen ngadalë në trysni të lartë.

Të tilla formacione, sic sqaron eksperti Edëard Stolper, janë mjaft të përhapura në planetin Tokë e gjenden sidomos në ishuj oqeanikë si Havai, Shën Helena apo Azoret, por janë zbuluar edhe në rajonin e Rio Grandes e gjetke. Pra nuk është dicka shumë e zakontë, por mjaft e njohur në Tokë, tha bashkekoordinuesi i misionit nga instituti i teknologjisë në Pasadena.

Sonda Curiosity e ekzaminoi Jake Matijevicin tre javë më parë, por në ato momente nuk u mendua se guri i errët do te kishte vlerë kaq të madhe shkencore.

Sonda me energji bërthamore u ul në planetin e kuq në fillim të gushtit me misionin të eksplorojë gjurmët e mikrobeve në Mars, e të marrë prej andej imazhe e të dhëna të cdo lloji.

Guri tokësor në Mars - Top Channel Albania - News - Lajme
Postuar nga: M A X
« ne: 17-12-2011, 09:37:24 »

 Sonda Phobos-Grunt do të bjerë në tokë ndërmjet datave 6 dhe 19 janar të vitit 2012-të. Lajmi është bërë i ditur nga agjencia hapësinore ruse Roskosmos.

Sonda e drejtuar në planetin Mars ishte hedhur në 9 nëntor të 2010-ës, por pësoi një avari pa mundur të dalë nga orbita e planetit tonë.

Parashikohet që pjesa më e madhe e saj të shkatërrohet në atmosferë, megjithëse shkencëtarët argumentojnë se rreth 200 kg të saj mund të prekin edhe sipërfaqen e tokës.

Phobos-Grunt ka kushtuar 163 mln dollarë dhe shkencëtarët rusë kanë punuar për ngritjen e saj që nga viti 1992.
(ma.ar/BalkanWeb)
Postuar nga: M A X
« ne: 27-11-2011, 12:53:14 »

SHBA-ja lëshoi sot me sukses drejt planetit Mars robotin ''Curiosity'', më i sofistikuari dhe më i rëndi i dërguar ndonjëherë më parë për ekslorimin e planetit të kuq dhe për të përcaktuar nëse ka jetë ose jo, sipas imazheve të transmetuara drejtpërsëdrejti nga NASA.

Raketa ''Atlas V'' nuk u lëshua në Cap Canaveral në Floride ashtu siç ishte parashikuar në orën 10:02 lokale.

''Ndarja me pjesën e dytë të hedhësit ndodhi pa probleme rreth 44 minuta pas lëshimit'', konfirmuan përgjegjësit e fluturimit.

Roboti duhet të arrijë në Mars në mes të muajit gusht 2012.
(m.a/apf/BalkanWeb)
Postuar nga: M A X
« ne: 22-11-2011, 01:05:22 »

Duke iu falënderuar roverit “të pensionuar” Spirit, në çdo moment mund të bëni një shëtitje nëpër Mars. Ai punën e vet e ka kryer 5 vite, 3 muaj dhe 27 dit. Shikoni incizimin dhe për tre minuta shëtitni nëpër Mars.

Mars Rover Spirit's Entire Journey on Mars - Time Lapse
Postuar nga: M A X
« ne: 16-11-2011, 00:15:16 »

Rusia mund të fitojë garën e planetit të kuq

Shtetet e Bashkuara të Amerikës fituan garën hapësinore ndaj Bashkimit Sovjetik kur Neil Armstrong eci i pari në sipërfaqen e Hënës në vitin 1969, por tani Rusia mund të hakmerret duke dërguar njerëzit më larg se kurrë, në Mars.
Në fakt, gjashtë burra të mbyllur për një vit e gjysmë në një tub çeliku, i cili simulonte të gjitha kushtet e udhëtimit dhe zbarkimit në planetin e kuq, "mbërritën" me sukses në planet dhe u kthyen në Tokë, ndërsa kapsula e tyre e izoluar u hap në qendrën hapësinore të ndodhur në afërsi të Moskës.
Misioni synonte të zbulonte mënyrën se si do të reagonte trupi dhe mendja njerëzore ndaj misionit të vështirë dhe rrugës së gjatë deri në mbërritjen në Mars. Besohet se brenda pak kohësh, Rusia mund të jetë në gjendje të dërgojë njeriun e parë në të parin planet ndonjëherë në historinë e njerëzimit.
Përveç kushteve të udhëtimit, që do të kërkojë gjashtë muaj kohë për të shkuar dhe po aq për t'u kthyer në Tokë, tre prej astronautëve simuluan edhe kushtet e zbarkimit në sipërfaqen e Marsit.
Gjashtë astronautët, midis të cilëve mund të përzgjidhen dhe të parët që do të shkelin në sipërfaqen e planetit të kuq janë tre rusë, Alexey Sitev, Alexandr Smoleevskiy, Sukhrob Kamelov, një francez, Romain Charles, një italian, Diego Urbina dhe një kinez, Wang Yue. RD