Planeti Merkur - Astronomi

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Planeti Merkur

Planeti Merkur

· 2 · 1307

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 24-03-2011, 00:01:38
Një nga sondat e NASA-s “ka shkruar një faqe të re të historisë”- ajo të enjten ka hyrë në orbitën e Merkurit. Kështu, ai planet tash ka satelit artificial, i cili qarkullon rreth tij.

“I gjithë ekipi është në vend dhe jemi të gatshëm të mësojmë për fqinjët më të afërt të Tokës”, ka thënë Sean Solomon nga instituti Carnegie në Washington, pasi për herë të parë në histori sonda e NASA-s, Messenger, hyri në orbitën e Merkurit.

Sonda pritet që së shpejti të dërgojë hartën e Merkurit dhe pastaj do të studiojë përbërjen e planetit, gjeologjinë dhe atmosferën. Shkencëtarët shpresojnë se në këtë mënyrë do ta kuptojnë më mirë strukturën e këtij planeti të vogël me dendësi të madhe. /Telegrafi/

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 30-03-2011, 23:53:11
NASA ka publikuar fotografinë e parë të sipërfaqes së Merkurit të incizuar nga fluturakja Messenger e agjencisë amerikane të gjithësisë.

“Herët në mëngjes, në orën 9:20, sipas kohës euro-perëndimore, Messenger ka incizuar fotografi historike të planetit Merkur. Kjo është fotografia e parë e planetit më të afërt të diellit e bërë nga një fluturake e gjithësisë në orbitën e saj”, thuhet në deklaratën e lëshuar nga NASA.

Messenger ka bërë gjithsej 363 fotografi për gjashtë orë, ndërsa publikimi i përgjithshëm i tyre është caktuar për një konferencë për gazetarë, në të cilën shkencëtarët do të flasin në lidhje me zbulimet e reja.

Pjesa e sipërme e fotografisë tregon një krater të pazakontë të quajtur Debussy, ndërsa pjesa e poshtme, në afërsi të polit të Merkurit, nuk është fotografuar asnjëherë më parë nga gjithësia.

Messenger është fluturakja e parë e NASA-s në orbitën e Merkurit, në të cilën ka hyrë më 17 mars, ndërsa në mision është dërguar qe gjashtë vite. /Telegrafi/
« Editimi i fundit: 14-08-2011, 12:17:33 nga M A X »

Temat e fundit