Rruga e Qumështit do të përplaset me Andromedën! - Astronomi

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Rruga e Qumështit do të përplaset me Andromedën!

Rruga e Qumështit do të përplaset me Andromedën!

· 2 · 722

  • Postime: 27109
  • Karma: +11/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 01-06-2012, 16:22:41
Rruga e Qumështit do të përplaset me Andromedën pas… 4 miliardë vjetësh. Të dhënat vijnë nga Teleskopi Hapësinor Hubble dhe më në fund astronomët kanë kohën ekzakte se kur dy galaktikat do të bashkohen në një të vetme si pasojë e forcës së gravitetit me të cilën po tërheqin njëra-tjetrën.Dy galaktikat që ndodhen 2.5 milionë vite dritë larg njëra-tjetrës, po afrohen me shpejtësi 400 mijë km/orë. Pas 3.75 miliardë vjetësh ato do të ‘përplasen’, ndërsa 2 miliardë vjet pas kontaktit ato do duken si një galaktikë e vetme.

Ne nuk mund ta dimë nëse njeriu do jetë ende duke jetuar mbi Tokë pas 4 miliardë vjetësh, por nëse po, pamja në qiell do të jetë spektakolare. (Në foto është pikërisht një simulim i NASA-s se si do të duket qielli në atë kohë).

Sipas astronomëve, nga afrimi i galaktikave nuk është se yjet do të përplasen në kuptimin e vërtetë të fjalës, pasi hapësirat boshe mes tyre janë aq të mëdha sa nuk pritet një kontakt i tillë. Ka të ngjarë që edhe sistemi ynë diellor të zhvendoset, por mos pësojë ndonjë çrregullim nga bashkimi i dy galaktikave, gjithmonë nëse dielli është duke jetuar akoma në atë kohë.

Mendohet se në atë kohë do të nisë një fazë e vrullshme formimi yjesh të reja, pasi retë e gazta do të çrregullohen, gjithashtu edhe vrimat e zeza në qendër të dy galaktikave do të bashkohen në një të vetme.

(ep/shqiptarja.com)

  • Postime: 12740
  • Karma: +31/-8

#1 ne: 01-06-2012, 16:25:42
hajt ne tollum i qofte se na cmenen ...na iku jeta vdis sot e vdis neser

Temat e fundit