Sateliti sot godet Tokën. NASA: Mund të ketë dëme - Astronomi

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Sateliti sot godet Tokën. NASA: Mund të ketë dëme

Sateliti sot godet Tokën. NASA: Mund të ketë dëme

· 2 · 935

  • Postime: 692
  • Karma: +16/-2
  • Gjinia: Mashkull

ne: 23-09-2011, 15:56:55
NJU JORK-Një satelitë amerikan do të bjerë në Tokë dhe agjencia e hapësirës Nasa pret që copëzat e tij të përplasen në planetin tonë sot. Megjithëse orbita e satelitit do ta cojë atë në pjesën më të madhe të botës, shkencëtarët nuk e kane te prere me thike faktin nese mund te goditen ose jo njerez.
 
Zeri i Amerikes citon sot një shkencëtar të NASA-s per te mesuar me shume rreth vendit ku pritet të bien copëzat, si dhe për mënyrën sesi NASA i trajton këto mbetje.

Këtë muaj, 20 vjet më parë, NASA nisi Satelitin Kërkimor për kërkime në hapësirë, të njohur si UARS. Tani sateliti me përmasat e një autobuzi do të përplaset drejt Tokës.

Mark Matney, shkencëtar për mbetjet orbitale në Qendrën Johnson të Hapësirës në Teksas, thotë se UARS ka të ngjarë të hyjë në atmosferën e Tokës të premten. Ai thotë se shkencëtarët do të jenë në gjendje të përcaktojnë më me saktësi kohën gjatë orëve të ardhshme.

Përsa i përket vendit ku pritet të bjerë, zoti Matney thotë se UARS do të kalojë tokën mes një gjerësie gjeografike 57 gradë në veri dhe 57 gradë në jug.

"Mund të bjerë që nga Kanadaja e deri tek Amerika e Jugut, dhe që nga Siberia deri në Afrikë dhe Australi – pra është një distancë goxha e madhe."

Aty përfshihet edhe një pjesë e madhe oqeani. Duke qënë se dy të tretat e planetit janë të mbuluara nga uji, mbetjet zakonisht përfundojnë pikërisht aty.

Megjithatë ka shanse që UARS mund të sjellë pasoja në rënie, megjithëse zoti Matney thotë se nuk ka shkak për shqetësime të mëdha.
"Propabiliteti që mund të godasë dikë është një në trilionë, pra shumë i vogël. Nuk mendoj se duhet të shqetësohemi për këtë."

NASA thotë se nuk ka njoftime për ndonjë person që të jetë lënduar apo ndonjë prone që ka pësuar dëme të mëdha nga mbetjet e këtij lloji. Por Mark Matney kujton një incident në vitin 1997.
“Në fakt ka qenë një zonjë në Oklahoma e cila u godit nga një pjesëz e lehtë mbetjeje nga përplasja e një sateliti por nuk u plagos. Ishte një pjesë e vogël. Ajo po bënte vrap kur u godit. Nga ajo përplasje arritën të binin në tokë edhe dy pjesë të tjera në zonën e Teksasit."

Matney thotë se rënia e mbetjeve të satelitëve është dicka e zakonshme, dhe mesatarisht ndodh një herë në ditë, por pjesëzat janë zakonisht të vogla. Ai shton se kjo do të jetë hera e parë në 30 vjet që një satelit amerikan i hapësirës i kësaj madhësie do të përplaset në Tokë. Pjesa më e madhe e UARS-it pritet të digjet në atmosferë.

NASA pret 26 copëza me potencial të rrezikshëm të arrijnë në Tokë, shumica e të cilave do të jenë me material titaniumi, celiku apo beriliumi, që shkrijnë në temperatura tepër të larta. Mbetjet e satelitit UARS pritet të jenë nga zero presje 6 në 158 kilogram.

Zyrtarët e NASA-s thonë se njerëzit duhet të njoftojnë forcat e rendit në se gjejnë pjesë të satelitit. Zoti Matney thotë se megjithëse pjesët nuk janë toksike ato mund të jenë të mprehta. Gjithashtu edhe shpesh u referohemi si “mbetje të hapësirës”, këto pjesëza ende i përkasin vendit kish në pronësi satelitin, në këtë rast Shteteve të Bashkuara.

Dje diskutohej se copa te medha te satelitit mund te preknin veriun e Italise, por Mediat italiane sot duke ju referuar shkencetareve pohuan se probabiliteti per te goditur veriun e Italise eshte vetem 0.9%.

Nderkohe ekperte te NSA thone se rreziku mund te kete sepse asgje nuk eshte parashikuar deri tani se ku dhe si do te bjene copat e satelitit.

(d.b/BalkanWeb)

  • Postime: 692
  • Karma: +16/-2
  • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 23-09-2011, 15:59:24
UARS, në mbrëmje bie në Tokë - Top Channel Albania - News - LajmeSateliti UARS i NASA-s do të bjerë të premten në mbrëmje, por vetëm 2 orë perpara do të mësohet të pakten me përafërsi vendi i rrëzimit.

Per momentin, paqartesia rrethon objektin me permasat e nje autubuzi, perfshire dhe kohen kur do te hyje ne atmosferen e tokes. Rreziku per jeten nga sateliti kerkimor I leshuar ne hapesire rreth 20 vjet me pare e qe tani ka dale nga kontrolli, sipas eksperteve te agjensise eshte 1 ne 3.200.

"Praktikisht jemi ne kete situate: kemi nje objekt relativisht te madh hapesinor qe eshte ne fundin e jetes se tij. tani po I afrohet atsmoferes, ku dhe do te digjet e me te gjithe gjasat, do te hedhe disa pjese ne planet. Nuk eshte ndonje ngjarje kaq e pazakonte, sepse te themi 20 apo 40 copza te tilla bien ne toke cdo vit", thotë eksporti, dr. William Ailor.

NASA thotë se nuk ka njoftime për ndonjë person te plagosur apo prona qe te kene pesuar deme te medha nga mbetjet e këtij lloji. Sipas saj ka patur nje incident ne vititn 1997, kur nje grua qe bente jogging u godit ne shpatull nga nje copez e tille, por nuk u lendua. 26-pjeseza te satelitit, shumica me material titaniumi, celiku apo beriliumi, që shkrijnë në temperatura tepër të larta, pritet te mberrijne ne Tokë. Mbetjet e UARS pritet të jenë nga 0,6 deri ne 158 kilogram. Zyrtarët amerikane thone se njerëzit duhet të njoftojnë forcat e rendit në se gjejnë pjesë të satelitit. Megjithëse pjesët nuk janë toksike ato mund të jenë të mprehta. Gjithashtu, thote "Zeri i Amerikes" edhe pse shpesh u referohemi si “mbetje të hapësirës”, këto pjesëza ende i përkasin vendit qe ka në pronësi satelitin, në këtë rast Shteteve të Bashkuara. /top-channel

Temat e fundit