Saturni - Planeti Saturn - Astronomi

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Saturni - Planeti Saturn

Saturni - Planeti Saturn

· 7 · 2414

 • Postime: 9
 • Karma: +0/-0

ne: 26-05-2008, 18:56:42
unaza e Saturnite ben kete planet te veçante.Perbehet nga copa hekuri dhe guri qe kane madhesi prej 10 metrave deri ne pak milimetra.Unaza eshte e gjere 272.000km dhe rreth 30m e trashe.Peisazhet ne siperfaqen e Saturnit jane krijuar nga stuhite e fuqishme,qe e mbeshtjellin gjigantin, si dhe rotacioni i tij i shpejte.Titani,nje nga satelitet e tij qe eshte me i madh se merkuri, eshte i vetmi satelit qe ka atmosfere.
« Editimi i fundit: 30-11-2020, 10:32:06 nga M A X »

 • Postime: 2
 • Karma: +0/-0

#1 ne: 30-11-2008, 23:01:05
bravo je me i miri

 • Postime: 27102
 • Karma: +11/-5
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 03-07-2011, 10:23:03
Sipas një teorie, materiali në unazat e Saturnit është mbetje nga koha kur formoheshin planetët gjigantë, materiali përpiqej të bashkohej dhe të krijonte një hënë, por rëndesa e Saturnit e shtynte tej. Një ide tjetër është se ky material vjen nga një hënë, që iu afrua shumë planetit dhe u shkërmoq.
 


Unazat e Saturnit

Saturni ka shtatë unaza kryesore dhe qindra unaza të tjera të vogla. Ato janë të përbëra nga pjesëzash dhe grimcash akulli të ndotur. Copëzat shkojnë nga rreth 1 centimetër deri në 5 metra. Çdo pjesë e materialit të unazës ndjek orbitën e vet rreth Saturnit. Unazat identifikohen nga shkronja, sipas kohës kur janë zbuluar. Gjerësia e unazave është rreth 100 metra dhe ato ngjajnë si fije letre, krahasuar me planetin.

Nuk ka formë sferike

Saturni mund të duket si një top i stërmadh, por në të vërtetë nuk ka formë sferike. Ai është më i gjerë në ekuator sesa në pole. Saturni rrotullohet rreth boshtit çdo 10.7 orë, ndërkohë materialet e tij fluturojnë drejt ekuatorit i cili fryhet dhe zmadhohet prej tyre (për këtë arsye, Saturni ka ekuatorin më të madh krahasuar me planetët e tjerë).

Saturni i stuhishëm

- Saturni duket i qetë, por atmosfera e tij e epërme është plot me stuhi dhe erëra të furishme, që fryjnë me shpejtësi rreth 1930 kilometra në orë.

- Pamja e tij e qetë krijohet nga një shtresë e hollë mjegulle dhe resh që rrethojnë planetin.

- Një zonë në hemisferën jugore të Saturnit goditet vazhdimisht nga furtunat, prandaj quhet Rruga e Stuhive.

- Një stuhi e fuqishme brenda atmosferës së Saturnit është quajtur Stuhia e Dragoit, sepse përvijimi i saj i ngjan një dragoi.
« Editimi i fundit: 04-11-2020, 09:14:53 nga M A X »

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 10-08-2011, 02:48:35
Sekreti i ujit në planetin Saturn është Hëna e tij.

 


Pas 14 vjetë hamendësimesh, është zbuluar sekreti i burimit të ujit në shtresën e sipërme të atmosferës së planetit Saturn.
Regjistrimet e fundit të teleskopit kozmik evropian “Herschel” tregojnë se, avulli e ka prejardhjen nga një sërë burimesh në rajonin e polit jugor të Hënës së Saturnit Enceladus. Kjo çdo sekondë çliron rreth 250 kg ujë. Gjatë mbledhjes së Organizatës Evropiane të Astronautikës të mbajtur në Paris u tha se, kjo është hëna e vetme në sistemin diellor, e cila influencon përbërjen kimike të planetit amë.

Avulli formon një unazë përreth Saturnit. Sipas përllogaritjeve të fundit 3-5 % të sasisë së ujit të çliruar nga Enceladus depërtojnë në atmosferën e Saturnit. “Nuk ka asnjë që mund të krahasohet me Tokën”, komenton Paul Hartogh, nga Instituti Max-Planck i Studimeve për Sistemin diellor në Katlenburg-Lindau. Sipas studiuesve, deri më sot avulli nuk mund të studiohej, sepse ai është i padukshëm për syrin e njeriut. Vetëm detektorët e ndjeshëm me rreze infra të kuqe të teleskopit “Herschel” mundën ta nuhasin atë.

“Herschel” konsiderohet si teleskopi më i madh i dërguar ndonjëherë në hapësirë. Ky instrument i teknologjisë së lartë, që mban emrin e astronautit Friedrich Wilhelm Herschel (1738-1822), u nis në vitin 2009 dhe do të mbledhë të dhëna deri në vitin 2013. /DW/
« Editimi i fundit: 04-11-2020, 09:15:24 nga M A X »

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 17-01-2012, 23:01:50
Në hapësirë ekziston një sozi e planetit Saturn. Ajo ndodhet në kostelacionin e Centaurit, 420 vjet drite larg Tokës.

Sozia e planetit është e rrethuar nga një sistem unazash dhe është e para që rrotullohet rreth një ylli të ngjashëm me Diellin.

Zbulimi është bërë nga një grup astrofizikantësh të koordinuar nga universiteti amerikan i Rocesterit, që do ta publikojë zbulimin në revistën “Astronomical Journal”. /top channel
 
« Editimi i fundit: 04-11-2020, 09:15:44 nga M A X »

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 04-11-2020, 09:16:36
Fotografi nga planeti Saturn
 

 

 

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#6 ne: 01-01-2021, 19:42:50
Nje tjete imazh nga Saturni.
 

Temat e fundit