Shkencëtarët zbulojnë një yll 1 000 herë më të madh se dielli - Astronomi

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Shkencëtarët zbulojnë një yll 1 000 herë më të madh se dielli

Shkencëtarët zbulojnë një yll 1 000 herë më të madh se dielli

· 1 · 534

  • Postime: 27979
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 29-09-2011, 13:19:47
Astronautët e Observatorit Evropian Jugor (ESO) fotografuan një yll hipergjigant të verdhë që e quajtën ''mjegullnaja e të verdhës së vezës'' për shkak të zemrës së saj shumë të rrumbullakët dhe shumë më të fortë se e bardha e saj.
''Pas këtij emri të çuditshëm (të regjistruar zyrtarisht si IRAS 17163-3907) ekzistojnë karakteristika të jashtëzakonshme: Ai është 1 000 herë më i madh se Dielli dhe shkëlqimi i tij është rreth 500 000 herë më i fortë'', theksoi ESO.
Pa specifikime shumë të mëdha, mjegullnaja, e vendosur rreth 13 000 vite larg nuk do të mund të shihej që nga Toka, madje edhe nëpërmjet teleskopëve shumë të mëdhenj (VLT) të ESO-s të vendosur në shkretëtirën e Atacamas, në Kili.
''Të verdhat hipergjigante'' janë një klasë yjesh kolosale dhe shumë aktive që prodhohen nga pluhurat dhe gazrat duke formuar mjegullnaja. Ato e pëfundojnë jetën e tyre në një shpërthim spektakolar, në formën e supernovave.

(d.b/AFP/BalkanWeb)

Temat e fundit