Shpërthim masiv në diell gjatë përplasjes së një komete - Astronomi

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Shpërthim masiv në diell gjatë përplasjes së një komete

Shpërthim masiv në diell gjatë përplasjes së një komete

· 1 · 576

  • Postime: 27931
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 08-10-2011, 10:53:21
Observatori diellor dhe heliosferik (SOHO), një satelit që monitoron diellin, ka arritur të kap një skenë të mahnitshme këtë fundjavë: Një komet që përplaset në diell dhe pak sekonda më pas një shpërthim diellor.

Video, e krijuar nga një sekuencë imazhesh, mund të duket si një prodhim i kinematografisë hollivudiane. Ajo tregon një komet të ndezur në flak që përplaset në sipërfaqen e diellit dhe pak sekonda më pas vëzhgohet një shpërthim i madh nga ana tjetër e diellit.

Video krijon përshtypjen se shpërthimi, i cili quhet “coronal mass ejection” ose CME, mund të ketë ndonjë lidhje me kometën. Por shkencëtarët thonë se dy ngjarjet nuk janë të lidhura me njëra-tjetrën. I vetmi shpjegim i episodit, është koincidenca.

Sipas Dr. Philip Plait, një astronom që shkruan për “Discover Magazine”, shpjegon se këto lloj kometash, të quajtura “sungrazers”, në mënyrë konstante i afrohen diellit dhe ndonjëherë godasin sipërfaqen, ndonjëherë absorbohen. Në të njëjtën kohë mund të ndodhin edhe shpërthime diellore, që është një event shumë i zakonshëm në diell dhe ndodh edhe kur nuk ka kometa që e godasin.

(a.h/BalkanWeb)

Temat e fundit