Singulariteti gravitacional - Astronomi

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Singulariteti gravitacional

Singulariteti gravitacional

· 1 · 426

  • Postime: 27977
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 02-02-2020, 21:47:13
 

Çfarë është singulariteti ne astronomi?
 
Veçantia. Kjo fjalë është e njohur për shumë veta, por padyshim që është në një kontekst të ndryshëm nga ajo që shohim në titull. Singulariteti është i njohur përsa i përket vrimave të zeza. Vrimat e zeza krijohen kur një yll në fund të ciklit të tij e djeg plotësisht karburantin e saj pas një shpërthimi supernova dhe materiali i mbetur kompaktohet në një pikë shumë të vogël në madhësi. Kjo është veçori. Në kuptimin e vërtetë të kësaj fjale, nuk është një vrimë, është vetëm një segment hapësire që as drita, as materia nuk mund të largohen.

Singulariteti është pra një çështje e masës dhe dendësisë së pafundme dhe e lakimit të pafundëm të hapësirës, ​​shteti kur graviteti rritet në një shkallë të tillë që as materiali as drita nuk mund të lirohen nga hapësira rreth singularitetit. Kufiri i kësaj hapësire quhet një horizont ngjarjeje. Materiali dhe drita që kalojnë përmes horizontit të ngjarjeve në veçantinë, për ne në thelb nuk pushon së qenuri e padukshme.
« Editimi i fundit: 21-10-2020, 10:54:36 nga M A X »

Temat e fundit