Sonda “Juno” niset drejt Jupiterit - Astronomi

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

 Sonda “Juno” niset drejt Jupiterit

   Sonda “Juno” niset drejt Jupiterit

  · 1 · 565

  • Postime: 28654
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

  ne: 07-08-2011, 01:33:47
  Sonda “Juno” ka nisur udhëtimin e saj drejt Jupiterit, ku do të mbërrijë në vitin 2016, pasi të ketë përshkuar 500 milionë kilometra.
  Atëherë sonda e NASA-s do të hyjë në orbitë rreth planetit gjigand dhe dhjetë instrumentet e saj do të fillojnë ta vëzhgojnë për të zbuluar sekretet.

  Në bordin e “Juno” nuk ka vetëm instrumente shkencore, por edhe një targë me portretin dhe firmën e Galileo Galilei dhe tekstin që përshkruan zbulimin e hënave të Jupiterit. /top channel


  Temat e fundit