Stacioni Hapësinor Ndërkombëtar (ISS) - Astronomi

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Stacioni Hapësinor Ndërkombëtar (ISS)

Stacioni Hapësinor Ndërkombëtar (ISS)

· 3 · 755

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 26-03-2012, 10:20:14
Personeli mirëmbajtës në Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar u shpërngul befas në një kapsulë shpëtimi teksa pranë stacionit kaloi me shpejtësi të madhe një “objekt”.

NASA njoftoi se ekuipazhi zbatoi pjesën e rregullores duke u strehuar menjëherë në kapsulën e shpëtimit kur një objekt, që më vonë u identifikua si mbetje të satelitit rus që dështoi në udhëtimin drejt planetit Mars, kaloi mjaft pranë Stacionit Hapësinor Ndërkombëtar.

Tre rusë, dy amerikanë dhe një gjerman, pjesë e personelit që punon aktualisht në Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar, njoftuan se objekti kaloi disa metra pranë stacionit, ndërsa NASA tha se “dëmet e mundshme” mbeten për t’u verifikuar.

Kjo është hera e tretë në 12 vjet që Stacioni Hapësinor Ndërkombëtar (ISS) kërcënohet nga mbetjet e satelitëve që vërtiten në orbitën e Tokës, apo trupave të tjerë që qarkullojnë në hapësirë. /top channel

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 26-03-2012, 10:21:00
Stacioni Hapësinor Ndërkombëtar, shkurt SHN (ang. International Space Station, shkurt ISS) është një stacion orbital në ndërtim e sipër, që shërben si laborator i shumanshëm hapësinor. Ky strehim banohet vazhdimisht që nga 2 nëntori i vitit 2000 nga të paktën dy astronautë. Që nga kjo datë ekipazhi është zëvendësuar shumë herë, me një ndërkohë gjashtëmujore. Stacioni është një projekt i përbashkët i disa vendeve me agjencitë e tyre hapësinore, SHBA-të me AKAH-in, Rusisë me AHFR-në, Evropës me AHE-në, Japonisë me AHJ-në dhe Kanadasë me AHK-në. Vende të tjera si Brazili, Italia dhe Kina punojnë poashtu me SHN-në nëpërmjet bashkëveprimit me vendet e tjera.
Stacioni hapësinor gjendet në një orbitë përreth Tokës në një lartësi prej rreth 350 km, në atë që përkufizohet zakonisht Orbita e Ulët Tokësore (Low Earth Orbit) dhe mund të shihet edhe me sy të zhveshur nga Toka. Lartësia e orbitës mund të luhasë në disa kilometra sipas rezistencës atmosferike. Stacioni «udhëton» me një shpejtësi mesatare prej 27,744 km/orë, duke përshkuar 15.7 orbita në ditë. Orbita përshkohet nga stacioni në rreth 92 minuta. Më 2 nëntor 2007 stacioni hapësinor ka kryer mëse 40113 orbita.
Stacioni furnizohet kryesisht nga anija hapësinore amerikane Spejs Shatëll, anija hapësinore ruse Sojuz dhe kapsula hapësinore ruse Progres, e së shpejti nga Mjeti transportues i automatizuar, që është në fazën eksperimentale. Në këtë çast stacioni ka një aftësi strehuese për një ekipazh prej tre vetash.
Ndërtimi i SHN-së filloi në vitin 1998, kur një modul rus dhe amerikan u lidhën sëbashku.
Stacioni është vizituar nga astronautë prej 14 vendeve të botës, si edhe ishte vendmbërritja e pesë turistëve të parë hapësinorë. /wikipedia shqip

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

Temat e fundit