Toka ka një unazë - Astronomi

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Toka ka një unazë

Toka ka një unazë

· 2 · 536

  • Postime: 27290
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 09-08-2011, 03:09:28


Zbulohet se në sistemin tonë diellor nuk është vetëm Saturni planeti i rrethuar nga një unazë. Studiuesit zbuluan se Toka është e rrethuar nga një unazë e përbërë nga anti-protone. Unaza nuk arrihet të shihet me sy të lirë.

Sipas shkencëtarëve unaza i shtohet zbulimit të mëparshëm të mjegullës së pozitroneve që mbështjellë planetin. Mjegulla e pozitroneve është gjithashtu e padukshme nga syri i njeriut.

Unaza është e burgosur nga unaza radioaktive e Van Allen, e cila është e krijuar nga fusha elektromagnetike e planetit.

Zbulimi i unazës është i rëndësishëm për anijet kozmike të së ardhmes, të cilat do të furnizohen nga anti-protone, si karburant.

(a.h/BalkanWeb)

  • Postime: 27290
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 09-08-2011, 03:10:04

Temat e fundit