Toka, së shpejti me një… diell të dytë - Astronomi

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Toka, së shpejti me një… diell të dytë

Toka, së shpejti me një… diell të dytë

· 1 · 1688

  • Postime: 27103
  • Karma: +11/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 01-02-2011, 10:43:39
Toka së shpejti do të mund ta fitojë diellin e dytë, të paktën për një apo dy javë. Një prej yjeve më të shndritshëm të qiellit tonë do të bëhet supernova (do të shpërthejë), ndërsa shpërthimi do të mund të ndodhë qysh gjatë këtij viti, shkruan gazeta britanike “Daily mail”.

Astrofizikanët pohojnë se ylli i madh Betelguese, që gjendet në galaktikën Orion, është ylli i nëntë më i shndritshëm në qiellin tonë dhe gjendet larg Tokës 640 vjet drite. Ky yll ka filluar të humbasë masën, gjë që është shenjë e kolapsit të gravitacionit, transmeton “Time”.

Dielli i dytë

Brad Carter, fizikan i Universitetit Qweensland Jugor, thotë se shpërthimi që do të pasojë dhjetëra milionë herë më i shndritshëm sesa Dielli, që do të thotë se në Tokë do të kemi dritë diellore 24 orë. Gjatë dy javëve do të duket sikur t’i kemi dy diej. Pas kësaj, muajve të ardhshëm, pas shpërthimit, drita nga ylli gjigand do të zbehet dhe në fund do të bëhet i pavërejtur.

Shpërthimi do të ndodhë, vetëm çështje kohe është se kur do të ndodhë. Kjo do të mund të ndodhë para fundit të vitit 2012, por edhe në periudhën prej disa miliona viteve të ardhshme, pohon Carter.

Momentalisht në internet mund të hasë në shumë parashikime për fundin e shpejtë të botës sonë, lidhur me supernovën dhe profetizmin e civilizimit të lashtë Maja.

Mirëpo, ekspertët pohojnë se shpërthimi i yllit do të ndodhë shumë larg Tokës për të na shkaktuar farë dëmi.

“Pas shpërthimit, e para gjë që do të shohim është shiu i grimcave të imëta të quajtura nuetrinos”, - sqaron Carter. “Ato do të bijnë edhe në Tokë dhe do të hyjnë edhe nëpër trupat tonë, mirëpo, prapë po theksoj, pa kurrfarë pasojash të dëmshme për shëndetin tonë”, - përfundoi ai.

E përsëritur

Kjo dukuri ka ndodhur edhe më parë. Kështu, në vitin 1054, kinezët panë të shndriste në qiell një yll gjigant. Në 1572, danezi Tycho Brahe observoi një të tillë dhe gjithashtu edhe Kepleri e Galilei në 1604 e kishin ndjekur me sy të lirë këtë fenomen.

Ku përfundon materia yjore? Një sasi e jashtëzakonshme neutronesh shpërndahet me shpejtësinë e dritës në të gjitha drejtimet dhe vjen në Tokë pa pengesa. Elementët kimikë dalin jashtë, por në rastin e Betelgeuse, të kësaj supernove të re, nuk do ta arrijnë kurrë planetin tonë, sepse lëvizin me një shpejtësi më të vogël se ajo e dritës.

Sidoqoftë, ekziston një largësi e madhe mes Tokës dhe këtij ylli. Mjafton të mendosh që drita e diellit arrin në planetin tonë për 8 minuta, ndërsa dritës që vjen nga Betelgeuse, tani dhe gjatë supernovës,do t'i duhen 640 vjet.

Në tokë do të arrijnë rrezatime energjike, rreze gama, rreze X dhe ultravioletë, por para se të prekin sipërfaqen e tokës, ato do të përthithen nga atmosfera. Por, përtej shkencës së astronomisë, për kushedi të satën herë, ky lajm lidhet me të ashtuquajturin apokalips të vitit 2012. "Ngjallja e panikut është mënyra më kriminale për të përhapur shkencën" , - sugjerojnë shkencëtarët.

Standard

Temat e fundit