Post reply

×

Post reply

Emri:
Email:

Verifikimi:
Flamuri yne ka ngjyre?:

Permbledhje

Postuar nga: M A X
« ne: 13-03-2012, 23:29:46 »

Venusi dhe Jupiteri, dy planetet më të shndritshme të sistemit diellor, shfaqen krah për krah në qiell këtë javë në një shtrirje të rrallë, që do të zgjasë deri në fund të muajit mars, njoftojnë astronomët.

"Të dy planetet janë, që nga e diela, me tri gradë nga njëri-tjetri për shkak të një efekti të perspektivës dhe do të qëndrojnë deri më 15 mars para se të fillojnë të largohen", deklaroi revista amerikane "Astronomy".

Venusi ose ylli i mbrëmjes ndodhet në të djathtë të Jupiterit dhe është rreth 10 herë më i shndritshëm.

Venusi dhe Jupiteri janë në fakt shumë larg nga njëri-tjetri. Venusi, kështu që do të jetë më 13 mars 120 milionë kilometra nga Toka, ndërsa Jupiteri do të jetë 840 milionë kilometra.

"Kjo shtrirje ndodh çdo 13 muaj. Por këtë herë, bëhet fjalë, me sa duket, për takimin më mbresëlënës që nuk do të shohim për vite në Hemisferën Veriore", theksuan astronomët.
(ma.ar/BalkanWeb)