Venusi dhe Jupiteri në një shtirje të rrallë - Astronomi

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Venusi dhe Jupiteri në një shtirje të rrallë

Venusi dhe Jupiteri në një shtirje të rrallë

· 2 · 591

  • Postime: 27977
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 13-03-2012, 23:29:46
Venusi dhe Jupiteri, dy planetet më të shndritshme të sistemit diellor, shfaqen krah për krah në qiell këtë javë në një shtrirje të rrallë, që do të zgjasë deri në fund të muajit mars, njoftojnë astronomët.

"Të dy planetet janë, që nga e diela, me tri gradë nga njëri-tjetri për shkak të një efekti të perspektivës dhe do të qëndrojnë deri më 15 mars para se të fillojnë të largohen", deklaroi revista amerikane "Astronomy".

Venusi ose ylli i mbrëmjes ndodhet në të djathtë të Jupiterit dhe është rreth 10 herë më i shndritshëm.

Venusi dhe Jupiteri janë në fakt shumë larg nga njëri-tjetri. Venusi, kështu që do të jetë më 13 mars 120 milionë kilometra nga Toka, ndërsa Jupiteri do të jetë 840 milionë kilometra.

"Kjo shtrirje ndodh çdo 13 muaj. Por këtë herë, bëhet fjalë, me sa duket, për takimin më mbresëlënës që nuk do të shohim për vite në Hemisferën Veriore", theksuan astronomët.
(ma.ar/BalkanWeb)

  • Postime: 27977
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

Temat e fundit