Ylberi, kjo dukuri e çuditshme dhe magjepsëse - Astronomi

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Ylberi, kjo dukuri e çuditshme dhe magjepsëse

Ylberi, kjo dukuri e çuditshme dhe magjepsëse

· 1 · 739

  • Postime: 27110
  • Karma: +11/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 06-06-2011, 16:29:27
 

Ylberi është një dukuri optike dhe meteorologjike, i cili paraqitet në atmosferën e tokës, pas shiut, kur rrezet e diellit shkëlqejnë në pikat e imta të ujit. Ato marrin formën e një gjysmërrethi në të cilin duket spektri i 7 ngjyrave, i cili nga ana e jashtme fillon me ngjyrën e kuqe dhe në anën e brendshme mbaron me ngjyrën vjollcë.

Ngjyrat e ylberit janë vjollcë, e kuqe, portokalli, e verdhë, jeshile, blu dhe manushaqe. Ylberi mund të vërehet sa herë që ka pika uji në ajër dhe rrezet e diellit ndriçojnë nga pas një person në një kënd të caktuar dhe në lartësi të ulët (në tokë).

Pamja më spektakolare e ylberit ndodh kur gjysma e qiellit është ende e errët me shi re dhe kur vëzhguesi është në një vend me qiell të qartë në drejtim të Diellit. Rezultati është një ylber i qartë në kontrast me sfondin e errët.

Efekti ylber është gjithashtu i pranishëm zakonisht pranë ujëvarave ose burimeve të ujit. Përveç kësaj, efekti mund të krijohet edhe artificialisht nga pikat e shpërndarjes së ujit në ajër gjatë një ditë me diell.

Rrallë, një ylber hënor shihet natën kur kemi dritë të fortë hëne. Si perceptimi njerëzor për ngjyrë është i varfër në dritë të ulët, ylberi hënor shpesh është i bardhë. Është e vështirë për të fotografuar një ylber, pasi kjo do të kërkonte një kënd prej 84 ° dhe një kamerë 35 mm, një lente qendrore me një gjatësi prej 19 mm apo më pak të gjerë.

Nga një aeroplan, ka mundësi për të parë gjithë rrethin e ylberit. Në kushtet e dukshmërisë së mirë (për shembull, kur ka një re të errët pas ylberit), harku i dytë mund të shihet, me renditje inverse të ngjyrave. Në sfondin e qiellit blu, mesi i harkut të dytë është i dukshëm.
« Editimi i fundit: 29-04-2020, 00:01:24 nga M A X »
Si krijohet ylberi?

Nisur nga 12:51Rubrika Pyetper

Temat e fundit