Ylli i “dobët” rrezaton si një “magnetar” - Astronomi

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Ylli i “dobët” rrezaton si një “magnetar”

Ylli i “dobët” rrezaton si një “magnetar”

· 1 · 581

  • Postime: 27979
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 15-10-2010, 16:55:35
Sa më shumë e studiojmë universin, aq më shumë mrekullohemi dhe surprizohemi prej tij pasi cdo herë ai na dhuron fakte dhe gjera të reja, duke kërkuar të na mbajë të lidhur për shumë kohë.

Satelitët Swift dhe Chandra kanë hasuar në rrezatime të forta nga një yll pulsar që nuk njihet për magnetizmin të fortë. Zakonisht, këto rrezatime i lëshojnë yjet me një fushë vërtet të fuqishme magnetike. Yjet pulsar janë pjesa e mbetur pas një përplasjeje të fuqishme mes dy yjeve si dhe kanë një fushë magnetike miliarda herë më të fuqishme se Dielli jonë.

Trupat më ekstremë të quajtur “magnetar” kanë një fushë magnetike 50-1000 herë më të fuqishme se normalja dhe emetojnë në hapësirë rreze X. Studimet teorike kanë treguar se yjet “magnetar” kanë një fushë magnetike më të fuqishme në brendësi se sa në sipërfaqe. Kjo fushë magnetike sjell rrezatimin X.

Studimi më i fundit nxjerr në pah faktin se të njëjtin rrezatim ka edhe një pulsar me fushë shumë të dobët magnetike. Vëzhgimet e yllit SGR 0418 e vërtetojnë plotësisht këtë teori. TCH

Temat e fundit