Zbulimi: Galaktika jonë, edhe me 140 planete si Toka - Astronomi

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Zbulimi: Galaktika jonë, edhe me 140 planete si Toka

Zbulimi: Galaktika jonë, edhe me 140 planete si Toka

· 1 · 1067

  • Postime: 27102
  • Karma: +11/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 01-08-2010, 19:41:55
Shkencëtari Dimitar Sasselov ka pohuar në një  konferencë botërore zbulimin e bërë nga ekipi i tij i punës përmes teleskopit Kepler, se edhe 140 planete të tjera si Toka rrotullohen në madhësinë e galaktikës, me karakteristika të ngjashme me të.

Zbulimet e këtij lloji në të ardhmen, sipas tij, do të ndihmojnë për të kuptuar origjinën dhe ekzistencën e jetës në planetet e tjera, përveç atij ku jetojmë ne e duke iu përgjigjur pyetjes të vjetër sa bota nëse jetojmë vetëm ne brenda saj.

Njoftimi u bë gjatë këtij muaji në Londër, gjatë një ngjarje të organizuar nga Ted (Teknologjia, Entertainment, Design), nga profesori i Harvardit, astronomi dhe fizikani, Dimitar Sasselov, sipas të cilit janë me dhjetëra planetet, të cilat rrotullohen në galaktikën që duket si e jona.

Asnjë gjë nga këto nuk është verifikuar ende me siguri, por në mesin e më shumë se 700 objekteve planetare të lokalizuara, të paktën 140 prej tyre, është vënë re që të kenë madhësinë dhe praninë gjeofizike të mjaftueshme për të thënë se janë "të ngjashme me Tokën".

n.e/NOA

Temat e fundit