Zbulimi i ri ridefinon teorinë e krijimit të galaktikave - Astronomi

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Zbulimi i ri ridefinon teorinë e krijimit të galaktikave

Zbulimi i ri ridefinon teorinë e krijimit të galaktikave

· 1 · 608

  • Postime: 28043
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 07-11-2011, 22:55:55
Teleskopi hapësinor Spitzer i NASAs ka dëshmuar se galaktikat “e holla” kanë vrimat e zaza masive në qendër, sikurse dhe galaktikat normale.
Më herët shkencëtarët besonin se këto galaktika të rrafshëta nuk mund të kenë vrimat e zeza në qendrat e tyre, por Splitzer e zbuloi pikërisht të kundërtën.

Rrymimet nga qendrat e galaktikave të cilat mund të shihen në ilustrimin në foto, të bërë sipas të dhënave nga Spitzer, janë qitjet të cilat vijnë nga vrimat e zeza nga vrimat e zeza supermasive.

Zbulimi është aq i rëndësishëm sa që fut ndryshim në teorinë rreth krijimit të galaktikave, duke sugjeruar se bërthamat e galaktikave në të vërtetë nuk caktojnë se në to do të ketë vrima të zeza ose jo. /Telegrafi/

Temat e fundit