Zbulimi, një oqean i kripur në Hënën e Saturinit - Astronomi

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Zbulimi, një oqean i kripur në Hënën e Saturinit

Zbulimi, një oqean i kripur në Hënën e Saturinit

· 1 · 554

  • Postime: 27101
  • Karma: +11/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 24-06-2011, 09:45:11
Agjencia hapësinore NASA ka zbuluar së në hënën e ngrirë të Saturnit gjendet i fshehur nënë tokë një oqean i kripur, Enselado. Kjo gjë është mbështetur nga një grup shkencëtarësh të cilët kanë publikuar faktet në revistën shkencore “Natur”.Për të zbuluar përbërjen e materies që buron nga Enselado, kërkuesit kanë ekzaminuar të dhënat që janë transmetuar nga sonda “Kasini”, e cila është krijuar nga një bashkëpunim mes Agjencisë Hapësinore Italiane (ASI), NASA-s dhe Agjencisë Hapësinore Evropiane(ESA).

Sipas kërkuesve gajzerat e ajrit të mbushura me akull përmbajnë dhe disa grimca kripe. Këto grimca përbëjnë 99% të masës. Më parë ishin hedhur shumë hipoteza rreth prezencës ujit në Enselado, por gjithnjë ishte menduar se avujt vinin si rrjedhojë e prezencës së ujit.

Pas këtij zbulimi mendohet se në Enselado ekziston një detë ose akoma më mirë një oqean nëntokësor

Temat e fundit