Zbulohen fosile jashtëtokësore në meteor? - Astronomi

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Zbulohen fosile jashtëtokësore në meteor?

Zbulohen fosile jashtëtokësore në meteor?

· 1 · 441

  • Postime: 27979
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 09-03-2011, 13:53:52
Shkencëtari i NASA-s, Richard Hoover, pohon se ka gjetur të mbetura të fosileve nga jeta jashtëtokësore në një meteor të rënë në Tokë.

Ai thotë se fosilet mikroskopike dëshmojnë se jeta ekziston në gjithësi dhe falë zbulimit të tij mund të shpjegojë se si ka ndodhur jeta në Tokë.

Astrobiologu Hoover ka kaluar dhjetë vite duke hulumtuar dhe duke analizuar meteorët e vjetër të cilët kanë rënë në vende të caktuara në planetin tonë.

Ai ka treguar se ka gjetur meteorë të rrallë në Antarktik, Siberi dhe në Alaskë, strukturat e të cilëve ngjasojnë me fosile cianobakterore të qenieve jashtëtokësore.

Sipas mendimit të Hoover, meteorët i kanë shpërndarë organizmat në gjithësi, ndërsa jeta në Tokë ka filluar nga bakteret në asteroidin e që ka goditur planetin tonë. /Telegrafi/

Temat e fundit