Zbulohet aktiviteti vullkanik i Mërkurit - Astronomi

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Zbulohet aktiviteti vullkanik i Mërkurit

Zbulohet aktiviteti vullkanik i Mërkurit

· 1 · 811

  • Postime: 27109
  • Karma: +11/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 16-07-2010, 15:12:50
Shkencëtarët që analizojnë të dhënat e NASA-s thonë se kanë zbuluar aktivitetet e fundit vullkanike në planetin e Mërkurit.Kjo tregon se pavarësisht se është i vogël, planeti i vdekur, sic e kanë quajtur shkencëtarët, ka pasur një aktivitet vullkanik të fuqishëm në pjesën më të madhe të jetës së tij.

Studiuesit thonë se zbulimi hedh gjithashtu dritë mbi mënyrën se si planetet e tjera të sistemit tonë diellor kanë evoluar.

Të dhënat e reja janë zbuluar nga fluturimi i tretë i Mesazherit të NASA-s rreth Mërkurit, para se anija hapësirore të shkojë në orbitën e tij në vitin 2011.

TCH

Temat e fundit