Zbulohet asteroidi shume afer Tokes - Astronomi

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Zbulohet asteroidi shume afer Tokes

Zbulohet asteroidi shume afer Tokes

· 3 · 946

  • Postime: 27290
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 27-01-2009, 01:00:01
Astrologet kane zbuluar nje meteor qe udheton shume prane Tokes por nuk perben rrezik per planetin tone.

Quhet "2009 BD", me diemater prej dhjetra metrash dhe eshte zbuluar gjate javeve te shkuara. Aktualisht, meteori tranzit ndodhet 624 mije kilometra larg Tokes, rreth dy here sa largesia Toke-Hene dhe kjo do te thote se ai nuk perben shqetesim, madje u ka dhene mundesine shume shkencetareve te mesojne me shume per keta trupa qiellore.

"2009 BD", nje objekt me ngjyre te celet, sillet rreth Diellit nepermjet nje orbite te ngjashme me ate te Tokes. Duke analizuar kete trakjektore, eshte dale ne perfundimin se objekti do qendroje per disa muaj prane planetit tone.

Zbulimi i ketij asteroidi per te cilin as qe dihej se ekzistonte, provon edhe nje here faktin se ne afersi te Tokes mund te udhetojne objekte te paidentifikuar ne cdo moment, pa dijenine e astrologeve.  http://www.top-channel.tv/new/artikull.php?id=141380

  • Postime: 7083
  • Karma: +35/-6
  • Gjinia: Femer

#1 ne: 03-03-2009, 13:07:51
Dite e djeshme nje tjeter asteroid i panjohur me pare, kaloj prane planetit tone ne nja largesi prej 70.000 km.
Asteroidi i ri u pagezua me emrin 2009 DD45 dhe ka nje madhesi 21 deri 47 Metra, madhesi kjo, e krahasueshme me nje pallat 10 katesh.

Sipas astronomeve dhe eksperteve te fushes trupa te tille kalojne shpesh afer  planetit tone, por rralle ndodh qe ata te perplasen me Token, ose kur ndodh qe te hyjne ne atmosferen e Tokes, avullojne perpara se te perplasen ne siperfaqe.

  • Postime: 1753
  • Karma: +10/-4
  • Gjinia: Femer

#2 ne: 04-03-2009, 20:12:39
Dite e djeshme nje tjeter asteroid i panjohur me pare, kaloj prane planetit tone ne nja largesi prej 70.000 km.
Asteroidi i ri u pagezua me emrin 2009 DD45 dhe ka nje madhesi 21 deri 47 Metra, madhesi kjo, e krahasueshme me nje pallat 10 katesh.

Sipas astronomeve dhe eksperteve te fushes trupa te tille kalojne shpesh afer  planetit tone, por rralle ndodh qe ata te perplasen me Token, ose kur ndodh qe te hyjne ne atmosferen e Tokes, avullojne perpara se te perplasen ne siperfaqe.


Ne lidhje me postimin me larte mund te shihni nje inxhizim te bere nga Alberto Quijano Vodniza ne University of Nariño Observatory ne Kolumbi.

http://www.spaceweather.com/swpod2009/02mar09/vodniza1.gif?PHPSESSID=jt4tmo1e50d5jdn1gudc7ogeq0

Temat e fundit