Zbulohet një planet i banueshëm - Astronomi

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Zbulohet një planet i banueshëm

Zbulohet një planet i banueshëm

· 2 · 722

  • Postime: 27979
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 12-09-2011, 23:01:22
Një dritë shprese për gjeneratat e ardhshme. Disa zbulues hapësinorë kanë zbuluar një planet që mund të zëvendësojë Tokën.

Bëhet fjalë për planet të banueshëm nga pikëpamja njerëzore. Ka vetëm një problem, distanca është 36 mijë vjet dritë. Për momentin është shumë larg për t’u arritur me teknologjitë tona.

Planeti është 3.5 herë më i madh se planeti ynë dhe gjendet nga ylli i vetë në distancën e duhur për të bërë të mundur prezencën e ujit në gjendje të lëngët dhe si rrjedhojë edhe jetë. Lajmin e kanë bërë të ditur astronomë të ESO që e kanë zbuluar në mes të 50 planeteve të tjera ekstradiellorë.

Imazhet janë bërë nga bërë nga High Accuracy Radial Velocity Planet Searcher, i njohur si HARPS, spektografi i pajisur me lente optike me diametër 3,6 metra i observuesit La Silla në Kili.

Planeti ëshë pagëzuar thjesht “B” dhe rrotullohet përreth yllit HD 85512, i magnitudës së shtatë. /top channel

  • Postime: 27979
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 13-09-2011, 12:15:23
HD85512b, planeti i ngjashëm me tokën

Astronomët besojnë se kanë gjetur një tjetër planet, jasht sistemit tonë diellor, i cili gjendet në zonën që lejon krijimin e jetës. Por moti aty është pak më ndryshe nga i yni, me temperatura të larata dhe avull kudo.

Astronomët europian bërën të ditur lajmin e zbulimit të hënën, bashkë me 50 planet të tjerë jashtë sistemit tonë diellor, në koferencën në Moran. Lajmi më i vecantë, ishte për planetin që duket se gjendet në zonën e banueshme. Kjo do të thotë se nuk është tepër ngrohtë apo tepër ftohtë, gjë që tregon se mund të gjende ujë në gjendje të lëngshme, cka lejon krijimin e jetës.

Pra këtij zbulimi, vetëm një planet tjetër është zbuluar se gjendet në zonën e banueshme. Ai u zbulua në vitin 2007. Planeti i ri është pothuajse 3.6 herë më i madh se toka. Temperaturat shkojnë nga 30 në 50 gradë, me shumë lagështi në atmosferë.

Fakti i ekzistencës së një klime të tillë nuk do të thotë që është i banueshëm nga ne, por mund të jetë për qenie të tjera.

Graviteti atje është 1.4 herë më i lartë nga ai i tokës. Qelli është i mbuluar me re në nivelin 60%, mbulimi i tokës nga retë është në nivelin 50%, pra nuk është një diferencë e lartë.

Planeti HD85512b, orbiton pranë një ylli që gjendet 35 vite dritë nga toka, në yjësinë Vela.

(a.h/BalkanWeb)

Temat e fundit