Zbulohet planeti më i madh në sistemin diellor dhe është katër herë sa Jupiteri - Astronomi

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Zbulohet planeti më i madh në sistemin diellor dhe është katër herë sa Jupiteri

Zbulohet planeti më i madh në sistemin diellor dhe është katër herë sa Jupiteri

· 3 · 1481

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 15-02-2011, 14:40:39
Shkencëtarët besojnë se mund të kenë gjetur një planet të ri në kufijtë e largët të sistemit diellor, sa katër herë Jupiteri.

Orbita e tij është me mijëra herë më larg Diellit se ajo e Tokës, gjë e cila shpjegon faktin që ka mbetur gjithë këtë kohë pa u zbuluar.

Të dhëna që mund të vërtetojnë ekzistencën e Tyche, një gjigant gazi përtej Resë Oort, do të bëhen të ditura në fund të këtij viti, megjithëse disa besojnë se provat janë mbledhur nga NASA me teleskopin e saj hapësinor, Wise dhe pret të dërgohen.

Prof Daniel Whitmire nga Universiteti i Luizianës në Lafayette beson se të dhënat mund të provojnë ekzistencën e Tyche brenda dy viteve.

Ai tha se beson që planeti kryesisht do të përbëhet nga hidrogjeni dhe heliumi, me një atmosferë si e Jupiterit, me njolla, unaza dhe re, duke shtuar: ‘Gjithashtu pritet të ketë edhe satelitë. Të gjithë planetët e hapësirës kozmike kanë satelitë.’

Ai beson se planeti është aq gjigant, saqë do të ketë një temperaturë të ngritur nga formimi që do ta bëj më të lartë se të tjerët, si Plutoni (-73 C), meqenëse një objekti në këtë masë i duhet një kohë e gjatë për t’u ftohur.

Ai dhe Prof Matese në fillim sugjeruan që Tyche ekzisonte për shkak të kometave këndore që po vinin, ku një e pesta e numrit të pritur që nga 1898 hynin më lartë nga ç‘pritet.

Megjithatë, Tyche, nëse ekziston, duhet të zhvendos edhe kometa afër me shtëpinë, nga brendësia e Resë Oort, por nuk janë parë.

Nëse konfirmohet, statusi dhe emri i planetit të ri, që do të jetë i nënti dhe potencialisht më i madhi, duhet të vendoset me marrëveshje nga Bashkimi Ndërkombëtar Astronomik.

Aktualisht mban emrin Tyche, nga perëndesha greke që qeveriste fatin e një qyteti, emri i tij duhet të ndryshoj, meqenëse e ka origjinën nga një teori që tani është braktisur thuajse totalisht. http://www.krokodili.com/2011/02/zbulohet-planeti-me-i-madh-ne-sistemin-diellor-dhe-eshte-kater-here-sa-jupiteri/

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 16-02-2011, 13:42:46
Të gjithë jemi rritur me mësimet se sistemi ynë diellor përbëhet nga 9 planete dhe Jupiteri është më i madhi. Por le të përgatitemi për surprizën, mund të mos jenë 9 dhe Jupiteri mund të mos jetë planeti më i madh.

Shkencëtarë, astronomë dhe astrofizikantë janë vënë në gjueti të një planeti të stërmadh gazi që mendohet se është 4 herë për nga përmasat më i madh se Jupiteri dhe që ndodhet në skajet e sistemit tonë diellor.

Astrofizikantët John Matese dhe Daniel Ëhitemire nga Universiteti i Luizianës thonë se do të jenë në gjendje të kapin me teleskop “gjigandin e fshehur”, të pagëzuar me emrin Tyche, brenda 2 vjetësh. Ata mendojnë se përbërja e tij është pak a shumë e njëjtë me atë të Jupiterit, pra hidrogjen dhe helium, si dhe të ketë satelitë natyrorë. Nga përllogaritjet e tyre, astrofizikantët deklarojnë se orbita e Tyche rreth Diellit është rreth 15 mijë herë më e gjatë se ajo e Tokës dhe rreth 375 herë më shumë se sa ajo e Plutonit.

Por deri kur të zbulohet ka kohë dhe astrofizikantët shprehen se do të jetë në varësi të Unionit Ndërkombëtar të Astronomisë për të vendosur nëse Tyche do të bëhet planeti më i ri i sistemit tonë diellor, apo do të krijohet një kategori e re ndarëse për të. /top channel

  • Postime: 98
  • Karma: +0/-0

#2 ne: 18-02-2011, 19:14:48
max ne rradh te par se di nga vje kjo info qe e ke mar ti :)

planetet e gazit gjithmon formohen ne distanca te aferta me yllin e tyre
ashtu sic eshte dhe kufiri i neptunit.

2 nuk jan 9 por jan 8 planete . plutoni hy tek kategoria dwarf xhuxh.

nese do kishim prezencen e nje gjigandi dy her me te madh se sa jupiteri do kishim nje crregullim te outer belt rripit kometave gjithashtu dhe orbites se tyre


Eshte gjet planet me i madh se sa jupiteri por ne sistem tjeter diellor rreth 1500 vjet drite larg
por absulutisht ne sistemin tone aq me teper ne rripin e kometave kupit belt etj.

e shof qe e paske mar infon nga topchannel .
sdi cte them sa her qe lexoj gjera shkencore aq me shume zhgenjehem nga ai kanal , se mire qe i perkthejn me byth gjerat por dhe i stermadhojne , mjer ne per kalanet televizive .

dhe te garantoj un qe nuk ka byth top channel te mari gjera kaq te klasifikuara me para se sa universitetet qe meren me astronomine duke perfshire dhe ktu ku jam un .

Temat e fundit