Zbulohet planeti me katër diej - Astronomi

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Zbulohet planeti me katër diej

Zbulohet planeti me katër diej

· 2 · 812

  • Postime: 7085
  • Karma: +35/-6
  • Gjinia: Femer

ne: 17-10-2012, 23:07:30
Astronomët kanë zbuluar një planet qiejtë e të cilit janë të ndriçuar nga katër diej të ndryshëm.

Orbita e tij përbëhet nga dy breza me yje një fenomen mjaft i rrallë ky në astronomi.

Zbulimi është bërë nga disa vullnetarë të cilët kanë përdorur faqen e internetit Planethunters.org së bashku me një ekip nga Britania e Madhe dhe institute nga SHBA-të, ndërsa vëzhgimet janë bërë nga Observatori i Keck.

Planeti, që ndodhet vetëm  5.000 vite-dritë larg, është emërtuar PH1 sipas sajtit Gjuetarët e Planeteve(Planet Hunters).

Ai është menduar të jetë një "gjigant gazi" pak më i madh se sa Neptuni, por më shumë se gjashtë herë se madhësia e Tokës.

Zbulohet planeti me katër diej - Top Channel Albania - News - Lajme

  • Postime: 7085
  • Karma: +35/-6
  • Gjinia: Femer

#1 ne: 18-10-2012, 08:48:02
Një ekip astronomësh njoftuan sot zbulimin e një planeti, qielli i të cilit ndriçohet nga katër yje, sistemi i parë diellor i këtij lloji i vëzhguar deri tani.

Planeti, i quajtur PH1, gjendet rreth 5 000 vjet dritë larg nga Toka (një vit dritë është i barabartë me 9 461 miliardë kilometra).

"Vetëm gjashtë planete njihen deri tani të rrethuar nga dy yje", theksuan astronomët.

PH1, një planet gjigant me madhësinë e Neptunit, rrotullohet rreth dy yjeve me një masë respektivisht 1,5 dhe 0,41 herë më të mëdhenj se dielli, në 138 ditë.

Ndërsa dy yjet e tjera rrotullohen rreth këtij sistemi planetar në një distancë një mijë herë më të madhe se ajo, Tokë-Diell.

(d.b/BalkanWeb)

Temat e fundit