Zbulohet sistemi më i ngjashem me diellorin - Astronomi

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Zbulohet sistemi më i ngjashem me diellorin

Zbulohet sistemi më i ngjashem me diellorin

· 1 · 619

  • Postime: 27102
  • Karma: +11/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 26-08-2010, 00:06:49
Një sistem planetar jashtë sistemit tonë diellor me të paktën 5 planete është zbuluar nga shkencëtarët.Ylli i këtij sistemi ndodhet në qëndër dhe ka përmasat e diellit tonë. Sistemi është pagëzuar me kodin HD10180 dhe ndodhet 127 vjet dritë larg nesh, në kostelacionin yjor të Hydrus-it.

Astronomët e observatorit europian (Eso) dhe La Silla në Kili kanë njoftuar zbulimin e atij që mund të jetë sistemi planetar më i ngjashëm me tonin, i zbuluar deri tani. Astronomët shprehen se rreth yllit mund të ketë edhe dy planetë të tjerë, një i ngjashëm me Saturnin dhe tjetri 1.4 herë më i vogël se Toka.

“Kemi gjetur sistemin me më shumë planete rreth një ylli të zbuluar deri tani. Ky zbulim hedh një hap të madh drejt kërkimeve”, shprehet Christophe Lovis nga Observatori i Universitetit të Gjenevës. Deri tani njiheshin 15 sisteme me nga tre planetë.   

TCH

Temat e fundit